Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Těžký život Marty Kubišové, která slaví 77: Potrat, klinická smrt a nakonec infarkt

Zdroj: achiv
+ Dalších 5 fotografií
Všechno nejlepší
Dnešní oslavenkyně Marta Kubišová (77) je neodmyslitelně spjata se sametovou revolucí. Coby nekompromisní kritička totalitního režimu nemohla přes 20 let zpívat, dramata se na ni lepila ale i v soukromém životě. Před lety prožila klinickou smrt, čtyři roky uplynuly od prodělání infarktu.

Národní poklad Marta Kubišová (77) se narodila 1. listopadu 1942 v Českých Budějovicích, po gymnáziu šla hned pracovat do Poděbradských skláren. Osud ale chtěl, aby zpívala a hrála a náhodou jí přihrál příležitost, které se obratně chopila.

Od roku 1964 už působila v Praze, rok nato začala legendární spolupráce s Helenou Vondráčkovou (72) a Václavem Neckářem. Skupinu Golden Kids ale založili až v roce 1968, krátce po srpnové okupaci Československa.

Kubišová byla na vrcholu, zpívala s Waldemarem Matuškou (†76) i Karlem Gottem (†80), jenže jí byl trnem v oku komunistický režim. A tomu zase Kubišová, které v roce 1970 zakázal veřejné vystupování. Záminkou byly zfalšované pornografické snímky. Kubišová šla pracovat mimo uměleckou sféru, v jednu dobu se živila třeba lepením sáčků.

Klinická smrt a Charta 77

O rok později za tragických okolností potratila v osmém měsíci těhotenství, prožila klinickou smrt a měla namále. Před bojem s totalitou ji ale nezastavilo vůbec nic, podepsala Chartu 77 a estébáci jí šli po krku ještě intenzivněji. Na sametovou revoluci si však musela ještě dalších deset let počkat.

Zvládla to a 21. listopadu 1989 mohla konečně zase vystoupit před lidmi. Na Václavském náměstí zazpívala kromě Modlitby pro Martu i československou hymnu.

Zpěvu se věnovala až do 1. listopadu 2015, kdy prodělala infarkt a musela pracovní aktivity omezit. V roce 2017 kariéru ukončila a už nevystupuje, jednu z výjimek ale udělá i letos v předvečer 30. výročí sametové revoluce, kdy vystoupí na vzpomínkovém koncertě v pražské Lucerně.

Související články

Další články