Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Těžký osud Júlia Satinského: Manželka se utopila na dovolené, on propadl alkoholu

Těžký osud Júlia Satinského: Manželka se utopila na dovolené, on propadl alkoholu
Zdroj: Ústřední půjčovna filmů
+ Další fotografie
Výročí
Slovenský herec Július Satinský (†61), který by dnes oslavil 79. narozeniny, prožil v životě nejedno smutné období. Filmový dr. Albert Horák z nesmrtelné komedie S tebou mě baví svět opustil tento svět před téměř osmnácti lety. Z legendárního snímku je dnes naživu už jenom jeden z tatínků.

Július Satinský se narodil v roce 1941 v Bratislavě. Už odmala se chtěl stát hercem, nejprve se ale vydal jinou cestou. Satinský byl velmi vzdělaný, vystudoval pedagogickou fakultu a mluvil několika světovými jazyky. Cestu k herectví si ale přeci jen našel.

Július Satinský měl všestranný talent

Jelikož na studia herectví přijat nikdy nebyl, rozhodl se pro studium dramaturgie. V šedesátých letech pracoval v Československé televizi v Bratislavě jako dramaturg. Od roku 1959, kdy se dal dohromady s Milanem Lasicou, se dostal do širšího povědomí veřejnosti. Jako komická dvojice vystupovali v autorských pořadech. Jelikož byl Július velmi tvůrčí osobnost, na svém kontě má několik celovečerních programů, scének, humorných dialogů a také napsal několik knih pro děti.

Tragédie na dovolené

První tragédie, která herce potkala, byla smrt jeho první manželky. Tou byla členka Baletu Slovenského národního divadla a překladatelka z angličtiny a španělštiny Oľga Lajdová.

V roce 1985 se utopila v Karibském moři na dovolené na Amerických Panenských ostrovech. Július se s její ztrátou dlouho nemohl vyrovnat a žal utápěl v alkoholu.

Od upití se k smrti ho odradila až lékařka z protialkoholní léčebny Viera Satinská. Jak už její jméno napovídá, stala se hercovou druhou manželkou. Měli spolu dvě děti Lucii a Jána. Július Satinský zemřel v roce 2002 na rakovinu střev.

Žije už jen jeden z tatínků

Tři roky před smrtí manželky Olgy dostal Satinský jednu z hlavních rolí v nesmrtelné komedii Marie Poledňákové S tebou mě baví svět. Po uvedení tohoto snímku se z něho stal vyhledávaný herec. Z hlavních postav legendárního filmu, na který se v kinech stály dlouhé fronty, je dnes naživu už jen jeden z filmových tatínků. Kromě Júlia Satinského odešel do hereckého nebe i tatínek Michal, kterého ztvárnil Václav Postránecký (†75). Ten zemřel loni v květnu. Posledním přeživším z populární trojice je herec Pavel Nový, který měl v roce 2007 namále. Ze západonilské horečky se tehdy dostal, doteď má však následky

Související články

Další články

Nejnovější kauzy