Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Těžký osud Jany Preissové: Manžel Viktor ji podváděl, syn Martin se chtěl zabít

Zdroj: Česká televize
+ Další fotografie
NAROZENINY
Herečku Janu Preissovou, která slaví 73. narozeniny, má většina z nás spojenou s legendárními filmy Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Ovšem i když se jí kariérně dařilo, v osobním životě to neměla vůbec jednoduché. Manžel jí byl nevěrný, sama měla deprese a aby toho nebylo málo, tak se syn Martin pokusil o sebevraždu. Tato žena je silnější, než se na první pohled zdá…

Jana Preissová, jejíž dívčí jméno je Jana Drchalová, pochází z Plzně a herectví vystudovala na DAMU v Praze. Dvacet let působila v Divadle Na Zábradlí a taky se stala členkou činohry Národního divadla. Několik let taky vyučovala na Pražské konzervatoři a kromě herectví se věnuje i dabingu.

Jana Preissová odpustila nevěru

Do povědomí filmových diváku ji dostala role v Menzelově filmu Rozmarné léto. Získala i další role, nejvíc si ji však diváci pamatují jako obětavou maminku malého Vašíka ve snímcích Jak vytrhnout velrybě stoličku a Jak dostat tatínka do polepšovny.

Za svou skvěle odvedenou práci získala taky v roce 1994 Českého Lva za nejlepší herečku ve vedlejší roli ve filmu Řád. Dvakrát jí byla udělena i Cena Františka Filipovského za fantastický dabing.

V osobním životě podlehla kouzlu herce Viktora Preisse. Byla to láska jako trám, a tak si v roce 1969 řekli ano. Společně mají dva syny – staršího Martina, který je také hercem, a mladšího Jana. Ovšem slavné manželství Preissových mělo i trhliny.

Viktor Preiss totiž v osmdesátých letech svou manželku podváděl. Celé to mělo navíc dohru, protože se mu narodila nemanželská dcera. Preiss sice své milence zaplatil, aby se na veřejnost nic nedostalo, trápilo ho však svědomí, a tak šel po čase s pravdou ven.

Herečka svému muži odpustila. „Přece se nemohl ztratit ten kluk, kterého jsem kdysi potkala na schodech. A ve mně je pořád ta holka. Stále je v nás láska a doufám, že bude až do smrti,“ uvedla Preissová před nějakou dobou v rozhovoru pro web Národního divadla.

Martin Preiss chtěl spáchat sebevraždu

Po manželské krizi ale Janu Preissovou dostihly deprese, které zasáhly až tak daleko, že se stáhla z veřejného dění, televize i divadla. A aby toho nebylo málo, syn Martin se po hádce s manželkou pokusil spáchat sebevraždu. Problémy s alkoholem, nadužívání léků a vyhrocená situace ho dovedla k tomu, aby šel do lesa, kde se pokusil oběsit. Poté se několikrát neúspěšně léčil, teď už je ale konečně z toho nejhoršího venku.

Jana Preissová toho má za sebou víc než dost, ovšem na to, co si zažila, stále vypadá velmi dobře. A taky už si zase pustila k tělu i veřejnost. Po dlouhé odmlce se objevila v hlavní roli ve snímku Ženská na vrcholu, kde si zahrála po boku Bolka Polívky. Její život vyplňují i čtyři vnoučátka, která ji drží nad vodou.

Související články

Další články