Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Těžké rány Ester Janečkové: Manželská krize, ztráta dítěte a sebevražda synovce

Ester Janečková s manželem Zdeňkem.
Zdroj: Se souhlasem ČT
+ Dalších 7 fotografií
ČASOSBĚRNÝ DOKUMENT

Helena Třeštíková (73) sledovala s kamerou život Ester Janečkové (50) od roku 1989 po dobu třiceti let. Když začala, vybrala si ji jako zajímavou studentku zdravotní školy a neměla ani tušení, jaká hvězda se z ambiciózní dívky stane. Její život však nebyl vždy snadný. Zažila manželskou krizi, bolestivou ztrátu dítěte nebo sebevraždu mladého synovce. Dokument o životě Ester odvysílá Česká televize.

S Ester Janečkovou se režisérka Helena Třeštíková seznámila roku 1989 během natáčení dokumentu Sestřičky, kde po dobu následujících deseti let sledovala životy šesti náhodně vybraných studentek Střední zdravotní školy v Praze. Dvě z nich ji však natolik zaujaly, že o nich vznikly i samostatné filmy, a jednou z nich je právě Ester.

Po úspěšném zakončení střední školy odjela Ester na čas dělat au-pair do Anglie, poté zpět v Praze navázala spolupráci s Českým rozhlasem a později i Českou televizí. Roku 1992 nastoupila jako čerstvá dvacátnice na DAMU, kde prožila bouřlivé období a přičichla si k bohémskému stylu života. Ačkoli začala jako studentka režie, postupně se přetransformovala na herectví. Na škole strávila 7 let a již během studia hostovala v Divadle Na zábradlí.

Manželská krize

Se svým manželem Zdeňkem se Ester seznámila již na škole. Po svatbě se jim krátce po sobě narodili synové Krištof (27) a Cyril (24). Manželství ale nebylo bez mráčků. Zdeněk se měl scházet s jinou ženou a vše vyvrcholilo až do bodu, kdy se v roce 2010 na čas rozešli a Ester se také zakoukala do někoho jiného.

„Měli jsme takový divoký podzim, nebo smutný podzim. Měli jsme velkou krizi. Já jsem zjistila, že se Zdeněk zamiloval, tak jsme to nějak řešili. On říkal, že to vyřeší a že se slečnou už nebude v kontaktu. Jenže já pak vždycky najednou zjistila, že s ní v kontaktu je. Několikrát už se chtěl rozcházet a odcházet. A pak se tedy těsně před Vánoci rozhodl, že skutečně odchází, s tím, že to dětem vysvětlil tak, že má raději jinou paní než mě. Bylo to strašný,“ otevřeně o těžkém období promluvila Ester v dokumentu Třeštíkové.

Ztráta dítěte

Krizi se však podařilo zažehnat a manželé se k sobě po nějaké době vrátili. Ke dvěma klukům přibyla také holčička Sára. Pro ni si rodiče přáli ještě dalšího sourozence, se kterým by si mohla hrát, a brzy se zadařilo. Podle ultrazvuku mělo jít dokonce o holčičku, takže se Ester splnilo i tajné přání. O dítě však během těhotenství přišla.

„Měla jsem hrozně divný pocit. Vlastně jsem se to úplně bála vyslovit. Řekla jsem Zdeňkovi, že mám poslední dva dny pocit mrtvýho břicha, že mě to děsí. Měla jsem pocit, že je najednou to břicho menší a že se tam tak nějak nic neděje. Pak jsme šli na ultrazvuk, kde jsem tak nějak viděla, jak tam pulzuje krev, ale nedošlo mi, že je to krev z placenty. Naše doktorka dlouho mlčela a pak jen řekla, že je to špatný. Protože srdíčko už netlouklo,“ popsala Ester strašné chvíle.

„Prvních 14 dní bylo, jako bych byla někde za sklem, jako by mi to furt nedocházelo. A někdy zhruba po těch 14 dnech to sklo puklo a došlo mi to v plné síle. Přestože vnitřně vím, že to musíme přijmout a že to tak mělo být, že věci se nedějí náhodou - opravdu věřím tomu, že je s námi a že se má dobře, tak přesto mi strašně chybí. Holt asi Amálka měla ten život mít na tom světě tak krátkej,“ neztrácí určitou míru pozitivity Ester Janečková.

Sebevražda kvůli orientaci

Rok nato přišla další rána, když spáchal sebevraždu její čtrnáctiletý synovec Filip, který jako gay nechtěl žít v současné netolerantní společnosti. Na tento popud se Ester Janečková zapojila do různých charitativních organizací a stala se rovněž patronkou poradny S barvou ven, která pomáhá lidem řešící otázky kolem své sexuální orientace.

Dokument Ester, který sleduje život této oblíbené moderátorky po dobu třiceti let, odvysílá ČT2 v úterý 21. března 2023 ve 20:00.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy