Trendy tagy Karel Gott (zpěvák) Extra Host (pořad) koronavirus Tvoje tvář má známý hlas 2020

Nejnovější kauzy

Tetování jako umění i poznávací znamení: Víte, co všechno „kérky“ znamenají a proč jsou tak důležité?

Evropští námořníci si v 18. století často nechávali vytetovat želvu
(symbol toho, že se plavili přes rovník) nebo kotvu (symbol toho, že
přepluli Atlantik).
Zdroj: Archiv
+ Další fotografie

V USA a Evropě je tetování sice relativně novým fenoménem, nicméně například v polynéské kultuře má velmi dlouhou tradici. A jak dokládají archeologické nálezy, svá těla tímto způsobem zdobili i starověcí egyptští kněží a kněžky.

V pařížském Musée du Quai Branly byla nyní otevřena fascinující výstava „Tatoueurs, Tatoués“, která postupný vývoj body artu dokumentuje.

Přestože tetování znali již naši předci v období neolitu, západní kultura ho znovuobjevila až v 19. století. Tehdy zažilo obrovský boom především ve viktoriánské společnosti. Slavní britští cestovatelé se vraceli domů s dobrodružnými historkami o úžasně potetovaných ženách, které na svých výpravách viděli, a jejich vyprávění zaujalo a inspirovalo i mnohé příslušnice nejvyšších společenských vrstev. Včetně samotné královny Viktorie.

V orientálních, afrických a tichomořských kulturách zase tetování zpravidla hrálo, respektive stále ještě hraje významnou roli zejména v ceremoniálním a náboženském životě. Oproti tomu na estetickou stránku věci se tu moc nekouká.

„Tetování je zkrátka součástí dědictví většiny lidstva. A právě to je důvod, proč jsme se tuto akci rozhodli uspořádat,“ prohlásily kurátorky výstavy Anne a Julien, které pracují jako redaktorky francouzského magazínu Hey!.

A co vy, máte nějakou kérku? A pokud ano, tak co je pro vás důležitější – její symbolika, to, jak vypadá, nebo ještě něco jiného?

Související články

Další články