Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Těsné vítězství kohokoliv v amerických volbách povede k výbušné atmosféře, říká bývalý velvyslanec v USA Kolář

Těsné vítězství kohokoliv v amerických volbách povede k výbušné atmosféře, říká bývalý velvyslanec v USA Kolář
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Volby USA
Řada lidí vzhlíží k americkým volbám s velkými obavami. Ne snad kvůli tomu, že by vyhrál jeden či druhý kandidát, ale kvůli tomu, že by zvítězil těsně. Atmosféra v USA je totiž už tak dost napjatá a případně těsné vítězství a jeho zpochybnění ze strany poraženého mohou být pro Američany pomyslnou rozbuškou. Z toho má obavy i bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář. "Těsné vítězství je to nejhorší, co může být," říká diplomat.

Pro většinu Čechů je nemyslitelné, že by se na výsledek hlasování v prezidentských volbách čekalo několik dní. V České republice totiž bývá jasno do pár hodin od uzavření volebních místností. V Americe je to ale jinak a na definitivní výsledky se může čekat dokonce i týden. Právě takových průtahů se obává Petr Kolář (58).

Průzkumy jsou nepřesné

"Doufám, že nového prezidenta budeme znát co nejdřív, protože oddalování vyhlášení definitivních výsledků může atmosféru ve Spojených státech učinit ještě více výbušnou," obává se Kolář. Podle něj je situace v USA už teď velice napjatá a společnost je ostře rozdělena. Případné oddalování či zpochybnění výsledků tak může jen přilévat olej do ohně.

Velkým rizikem podle Koláře také může být výsledek hlasování. "Těsné vítězství jakékoliv strany je to nejhorší, co může být," říká diplomat. Na Kolářovy obavy ale nejspíš nakonec dojde. Souboj Donalda Trumpa s Joem Bidenem je totiž nebývale vyrovnaný. Všechno přitom napovídalo, že Biden vyhraje poměrně jasným rozdílem.

"Průzkumy jsou ale často nepřesné, musely by se dělat v jednotlivých státech, které jsou klíčové, jako třeba Texas, Florida nebo třeba Georgia. Proto nebylo stoprocentně jisté, že to Biden vyhraje tak, jak to průzkumy předvídaly," vysvětluje Kolář. Přitom právě na poslední jmenovaný stát se nyní upírá největší pozornost. Zatímco v Texasu i Floridě jsou hlasy téměř sečtené a Trump v nich má prakticky jisté vítězství, v Georgii je výsledek zatím neznámý. Jisté ale je, že bude hrát velkou roli.

Hrozí nepokoje

Pokud by nakonec Biden opravdu vyhrál, obává se Kolář komplikací ze strany současného prezidenta. "V případě prohry Trumpa se obávám, že výsledek zpochybní, což on sám vlastně avizoval," říká bývalý velvyslanec. Trump totiž otevřeně mluví o tom, že pokud prohraje, tak že hlasování bude zmanipulované a půjde o podvod. Tím nepřímo vybízí své podporovatele a sympatizanty, aby to nepřijali.

"V případě prohry Bidena ale doufám, že taková situace nenastane. Zpochybnění může nicméně nastat v krajně levicovém křídle Bidenových demokratů, kteří budou v případě volby natolik frustrovaní, že půjdou do ulic a dočkáme se nepokojů, podobně jako tomu bylo v případě Black Lives Matter," varuje Kolář.

Ten také dodává, že to samé se může stát i v případě radikálních republikánů, kdyby prohrál Trump. "V extrémních případech by to mohlo vést k teroristickému útoku. Upřímně si ale myslím, že na to nedojde," věří Kolář.

Trápení Alex Mynářové a strach o vážně nemocného syna: Kvůli chronickým zánětům ledvin podstoupil roční léčbu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy