Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Těšili jste se na oslavy 100 let Československa? 430 milionů se použilo na drobečky

Jaké budou oslavy?
Tento rok se ve velkolepém stylu mělo slavit 100. výročí vzniku Československa. Jenže vše je jinak. Ze státních oslav, které měly důstojně připomenout silné výročí, zbyly drobky. Kdo za to může? Máslo na hlavě má zřejmě ministerstvo kultury.

Jak budou v říjnu státní oslavy probíhat? To v tuto chvíli nikdo pořádně neví. Rozpočet oslav ve výši 430 milionů schválila minulá vláda bez toho, že by dohledem nad nimi někoho pověřila! Celý přístup k výročí již ostře kritizuje také premiér v demisi Andrej Babiš.

Některé akce jsou podle Babiše nadhodnocené. Nelíbí se mu například některé akce v zahraničí, protože oslavy by podle něj měly patřit zvlášť občanům Česka. Podle Babiše si organizátoři některých připravovaných akcí miliony vylepšovali svůj rozpočet. Uvedla to agentura ČTK.

Na financování celé akce má v tuto chvíli dohlédnout státní zmocněnec. Je jím tajemník ministerstva kultury Zdeněk Novák.

Otázkou je, zda není pozdě. Dají se oslavy ještě nějak zachránit? Vznikne nějaká zásadní stavba? Nějaká zásadní výstava? Přelomová kulturní akce, na kterou se bude za dalších 100 let vzpomínat? A jak bylo 430 milionů dosud použito? To jsou nepříjemné otázky.

Je naplánováno zatím několik regionálních akcí. V Berouně například chtějí pojmenovat most po prvním československém prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi. Chystá se vojenská přehlídka. Ale na jazyk se dere otázka, zda nešlo udělat více. Něco bombastického. Současné plány připomínají drobky na stole.

Související články

Další články