Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Těšili jste se na koncert? Smůla, Arenberger je zatrhl: Je to podraz, hněvají se lidé

Těšili jste se na koncert? Smůla, Arenberger je zatrhl: Je to podraz, hněvají se lidé
Zdroj: extra.cz/Martin Procházka
COVID-19

Úvodní koncert projektu Cesta ze tmy, který se měl konat příští týden v Lucerně a který měl vyzkoušet možnost účasti publika na koncertě pod podmínkou absolvování PCR testu, se neuskuteční. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger dnes novinářům řekl, že parametry pro rozvolňování kultury bude s epidemiology a ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) projednávat, v příštím týdnu se ale koncert konat vzhledem k epidemiologické situaci nemůže.

Arenberger uvedl, že se plánuje sejít s epidemiology a Zaorálkem, aby se připravily mantinely, které umožní pořádat větší kulturní akce. „Nejsme ale tak daleko, abychom mohli příští týden koncert povolit,“ uvedl na tiskové konferenci. Během května by se podle něj mohl uskutečnit pilotní projekt podle vzorů akcí, které se konaly v zahraničí – podle ministra někdy s dobrým, někdy špatným výsledkem. Záleží podle něj na tom, jak se bude testovat před akcí a jak se testování zorganizuje.

Pořadatelé na příští týden plánovali úvodní koncert k sérii akcí nazvané Cesta ze tmy. Podmínkou účasti na něm mělo být, že všichni přítomní absolvují v den koncertu PCR test s negativním výsledkem. Cena za test byla součástí cen vstupenky, testovat se mělo poblíž místa koncertu. Arenberger ale pořadatelům sdělil, že koncert se nebude konat.

Ministerstvo zdravotnictví a další zúčastněné instituce ale předtím pořadateli Karlu Luxíkovi dali veškerá potřebná povolení a přísliby, sdělil dnes ČTK za organizátory Vít Rosenbaum. Je to největší podraz, jaký jsem kdy zažil. Včera (čtvrtek) jsem byl za panem ministrem na ministerstvu na jednání a o zrušení mi nic neříkal... Koncerty jsem začal připravovat až v momentě, kdy jsem měl všechna povolení a přísliby s konkrétními daty a do přípravy investoval statisíce korun. To všechno jsem teď díky panu ministrovi vyhodil z okna, uvedl pořadatel projektu Cesta ze tmy Karel Luxík.

Případné přesunutí data koncertů Luxík odmítá. Nemám chuť už nic dělat. Cesta ze tmy končí pro ztrátu důvěry v ministerstvo. Je to podraz, vrcholné papalášství a politikaření, řekl.

Ministr kultury Zaorálek dříve uváděl, že jako pilotní projekt otevírání kultury by mohly posloužit některé koncerty Pražského jara, kam by též měli přístup jen lidé negativně otestovaní. Pražské jaro tradičně začíná 12. května.

Samozřejmě nás mrzí, že si nemůžeme zahrát v Lucerně, protože to je taková Mekka všech muzikantů. Každý, kdo dělá rockovou nebo popovou muziku, si přeje hrát v Lucerně. Je to nádherný sál a dostali jsme příležitost si v něm zahrát díky iniciativě Karla Luxíka. Doufáme, že ministr ví, proč to dělá, a že k tomu má nějaký podstatný důvod. Lidé strašně strádají tím, že nemají živou kulturu, nemají možnost jít na koncerty, nemají možnost se nějakým způsobem uvolnit a vyřádit v kotli na muzice. Byla to docela slušná příležitost. Věci, co jsme v RockOpeře pořádali, například tu probíhalo televizní natáčení s negativními testy, fungovaly dobře, sdělila pro eXtra.cz Pavla Forest, výkonná ředitelka RockOpery Praha, která měla původně uvádět svou rockovou operu Vymítač v neděli 25. dubna.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy