Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Teroristický útok ve Francii: Muž řval v kostele Alláhu akbar a uřezával lidem hlavy

Teroristický útok ve Francii: Muž řval v kostele Alláhu akbar a uřezával lidem hlavy
Zdroj: profimedia.cz
Brutalita
Útočník s nožem vtrhl do kostela v přímořském městě Nice a zabil nejméně tři lidi a další zranil. Ženě a další oběti uřízl hlavu a křičel u toho Alláhu akbar. Pachatel byl po útoku podle starosty města Christiana Estrosiho zadržen. O teroristickém útoku informovala podle agentury Reuters francouzská policie.

Ministr vnitra Gérald Darmanin potvrdil, že v Nice se odehrává policejní operace. Francouzská policie na twitteru uvedla, že v kostele Notre-Dame v Nice se odehrála velmi vážná událost. "Potvrzuji, že všechno nasvědčuje tomu, že u baziliky Notre-Dame v Nice se odehrál teroristický útok," napsal starosta Christian Estrosi.

K útoku došlo kolem půl desáté ráno. Podle francouzských médií terorista vtrhl do kostela a zabil zde dvě ženy a jednoho muže, přičemž dvěma obětem stihl uříznout hlavu. Starosta později novinářům řekl, že útočník během činu i po zadržení policií provolával arabsky Alláhu akbar (Bůh je velký). Podezřelý je nyní podle něj v nemocnici. Dva lidé byli zabiti uvnitř kostela.

Podle Reuters policie ozbrojená automatickými zbraněmi vytvořila kolem kostela na třídě Jeana Medecina, který je hlavní nákupní ulicí v Nice, bezpečnostní kordon. Na místo přijely sanitky i hasičská vozidla.

Hlavu setnuli i učiteli dějepisu

Nejsou to ani dva týdny, co byla setnuta hlava středoškolskému učiteli dějepisu, který krátce před smrtí přednášel o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury prorok Mohameda, za což si na něj pak někteří rodiče stěžovali. Útok se odehrál na předměstí Conflans Saint-Honorine severozápadně od centra francouzské metropole. Agentura Reuters uvádí, že jeden ze svědků slyšel útočníka křičet Alláhu Akbar (arabsky Bůh je veliký). Mělo jít o mladíka čečenského původu, který se kvůli přednášce profesora rozzuřil.

V neděli 18. října podle ČTK uctily desítky tisíc lidí v několika velkých francouzských městech památku oběti, středoškolského učitele Samuela Patyho. Na shromáždění přicházeli lidé s transparenty s nápisy "Jsem Samuel", "Jsem učitel", "Jsem profesor" nebo "Jsem Charlie", což odkazuje na teroristický útok na redakci časopisu Charlie Hebdo v roce 2015.

V Nice se velký teroristický útok odehrál 14. července 2016, kdy do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto. Zahynulo tehdy 86 lidí. Útočníkem byl 31letý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy