Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy koronavirus Extra Host (pořad) Počasí požár v Bohumíně

Nejnovější kauzy

Teroristický útok v Istanbulu: Přešlapovali jsme přes mrtvá těla a skákali do Bosporu, popisují svědci krvavý masakr

+ Další 3 fotografie
V Istanbulu došlo k teroristickému útoku. V hudebním klubu kolem sebe začali střílet muži v převleku Santa Clause. Zemřelo 39 lidí a další desítky jsou zraněny.

Asi 45 minut po půlnoci středoevropského času zaútočil ve vyhlášeném klubu Reina v Istanbulu zatím neznámý útočník v převleku Santa Clause. Do lidí začal pálit z kalašnikova. Na místě zůstalo 39 mrtvých a dalších až 70 je zraněných. 15 nebo 16 z nich byli cizinci. V klubu bylo v té době až 600 lidí.

Lidé z klubu utíkali a ze strachu skákali do Bosporu. Při útěku se museli brodit přes mrtvá těla, která ležela všude kolem. „Ještě než mi došlo, co se děje, na mě spadl můj manžel. Musela jsem ze sebe zvednout několik těl, abych se dostala ven. Bylo to děsivé,“ řekla pro AP Sinem Uyanik. Podle listu Guardian její muž útok nakonec přežil. Zasáhly ho ale tři kulky.

Podle svědků byl na místě obrovský chaos. Lidé nejdříve nevěděli, co se děje, a poté se snažili co nejrychleji z klubu utéct. Několik lidí dokonce po tom, co uslyšelo výstřely, omdlelo. Potvrdil to fotbalista Sefa Boydaş. "Zrovna jsme si sedali, když se u dveří objevila spousta prachu a kouře. Zazněly výstřely. Když jsme ty zvuky uslyšeli, mnoho dívek omdlelo,“ popsal podle deníku Hurriyet fotbalista.

Mehmet Dag (22) zase vypověděl, že šel kolem klubu zrovna ve chvíli, kdy se v něm začalo střílet. Útočník nejdříve zastřelil policistu před vchodem a kolemjdoucího. Poté vtrhl dovnitř a začal střílet jako smyslů zbavený. „Byl jsem z toho v šoku. Nevím, co se stalo, když vešel dovnitř. Slyšel jsem zvuky zbraní a po dvou minutách se ozval výbuch,“ popsal.

Ministerstvo zahraničí zatím nemá žádné informace o tom, že by mezi oběťmi byli Češi.

Zatím není jasné, kolik bylo na místě útočníků. Podle istanbulského guvernéra Vasipa Şahina útočil jen jeden člověk. Svědci ale tvrdí, že byli dva v převleku Santa Clause. Útočníci jsou stále na útěku a policie po nich pátrá.

Související články

Další články