Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 MS v hokeji 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Terorista Balda je venku z basy: Myslel jsem na lidičky a jejich řízky, tvrdí o svém činu

Terorista Jaromír Balda byl propuštěn
Zdroj: profimedia.cz
Terorista

Jediný český terorista Jaromír Balda (74) je po dvou letech a osmi měsících doma v Malé Bělé. Penzista putoval za mříže poté, co v roce 2017 pokácel několik stromů na železnici a kolem rozházel letáky s islamistickými hesly. Snažil se tak vyvolat strach z migrantů. Jak ale prozradil ve vůbec prvním rozhovoru po propuštění pro pořad Terén, své přesvědčení nezměnil ani po téměř třech letech ve vězení.

Jaromír Balda vešel do českých dějin jako vůbec první terorista, byť nepřipravil o život jediného člověka. Svým činem ale málem vykolejil dva vlaky plné cestujících, když pokácel několik stromů tak, aby spadly přes trať. Baldovým motivem přitom bylo vyvolání strachu z migrantů, především z islámských zemí. Sám se ale jako terorista necítí.

„Ne. Já se cítím jako vlastenec. Kdybych byl terorista, pak bych opravdu skutečně spáchal nějaký teror, že by tekla krev. Já si myslím, že terorista je ten, který jednak prosazuje nějakou svou přiblblou ideologii, kterou ti ostatní odmítají, anebo terorista je ten, který je lupič. Já jsem myslel na deset milionů českých lidiček, na jejich řízky a na jejich kulturu, uvedl Balda v rozhovoru s reportérkou Kristinou Cirokovou.

Nechtěl nikoho ohrozit

„Jaromír Balda nebyl terorista v tom slova smyslu, který by si obvykle člověk představil. Rozhodně to bylo patrné i z policejního vyšetřování, jak velké bylo překvapení policistů, kteří se zabývali těmi útoky ještě v době prověřování a před vyšetřováním, když zjistili, kdo je jejich pachatelem, že je to tedy téměř 70letý důchodce,“ řekl předseda senátu Krajského soudu v Praze Jiří Wažik, který důchodce odsoudil.

Přestože Balda na Mladoboleslavsku ohrozil svým jednáním několik desítek lidí, hájí se důchodce tím, že měl vše promyšlené tak, aby se nikomu nic nestalo. „Aby to vyšlo a někomu se něco nestalo, tak jsem to kácel s úmyslem, že přes jednu kolej půjde takhle vršek té koruny stromu, aby ten vlak ty slabé větvičky uřízl. Jeden strom se mi líbil, ale byl moc dlouhý, a tak jsem ho ještě uřízl, aby to vyšlo po směru, aby se tomu vlaku nic nestalo, trvá na svém penzista. Podle Wažika ale mohly vlaky vykolejit.

Lítost neprojevuje

Balda si odseděl za mřížemi dva roky a osm měsíců, během kterých měl čas o svých činech přemýšlet. Že by během té doby ale změnil názor, se nezdá. Lítost zpětně moc neprojevuje. "Byl jsem rád, že se mi podařilo to, co jsem zamýšlel, aby šel od válu Sobotka a jeho mafie. Udělal jsem, co jsem udělat chtěl, jak jsem to udělat chtěl, a nikomu se nic nestalo," tvrdil v rozhovoru pro Terén Balda.

Penzista byl v době svého činu velkým příznivcem SPD Tomia Okamury. Řada odborníků tvrdí, že za Baldovými činy stojí právě často nenávistná ideologie předsedy kontroverzní strany. Jediný český terorista nyní říká, že by SPD už nevolil, ale nikoli proto, že by si o straně myslel, že je špatná. "Já je volit nebudu, protože nechci, aby byla spojována s nějakým teroristou," dodal přesvědčeně Balda.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy