Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Jaromír Soukup Festival Karlovy Vary 2022

Terorista (†28) z Londýna byl známý džihádista: Teprve před rokem ho pustili z vězení

Terorista (†28) z Londýna byl známý džihádista: Teprve před rokem ho pustili z vězení
Zdroj: Profimedia.cz, Twitter
útok v londýně
Londýn po pátečním teroristickém útoku posiluje policejní hlídky. Teror na známém mostě London Bridge rozpoutal 28letý džihádista Usman Khan původem z Pákistánu. Úřady přitom dobře věděly, o koho se jedná. Teprve před rokem byl propuštěn z vězení, odsouzen byl mimo jiné za plánování bombových útoků na londýnskou burzu.

Džihádista Usman Khan (†28) v pátek zaútočil nožem na několik lidí, dva z nich zraněním podlehli. Londýn po teroristickém útoku posiluje přítomnost policie v ulicích, premiér Boris Johnson (55) se vyslovil i pro přísnější tresty pro teroristy.

Khan byl teprve před rokem propuštěn z výkonu trestu, který si odpykával společně s dalšími extremisty. V roce 2012 je odsoudili za plánování bombových útoků. Chtěli zničit Westminsterské opatství nebo londýnskou burzu, obětí teroru se měl stát i Johnson, jenž zastával post starosty britské metropole. Informoval o tom list The Guardian.

Tentokrát už do vězení nepůjde, policisté džihádistu zastřelili. Pravděpodobně neměl komplice, přesto muži zákona raději prohledávají jeho byt.

Útok se odehrál jen pár dní nato, co se Británie po pěti letech odhodlala ke snížení stupně rizika ohrožení terorismem. Ten klesl ze druhého na třetí. V pátek pobodal několik lidí útočník i v nizozemském Haagu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy