Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Terorismus ve Vrběticích? Nic takového, byl to útok na zboží, říká Babiš

Andrej Babiš
Zdroj: Profimedia
Kauza Vrbětice

Výbuch ve Vrběticích na Zlínsku nebyl aktem státního terorismu, šlo o útok na zboží bulharského podnikatele, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády. Činnost agentů ruské zpravodajské služby GRU v Česku současně označil za nepřijatelnou. Kabinet dnes nepřistoupil k odtajnění zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), které Babiš navrhoval, protože orgány činné v trestním řízení stále pokračují ve vyšetřování.

Vyšetřovatelé pracují s verzí, že cílem útoku ve Vrběticích byl materiál určený k převozu do Bulharska, řekl novinářům nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. "Chtěl bych hlavně říct, že nešlo o akt státního terorismu, jak jsme slyšeli," uvedl Babiš. Rusko neútočilo na Českou republiku, ale na zboží bulharského obchodníka se zbraněmi, dodal. Agenti GRU vyvíjeli nepřijatelnou činnost, a akci navíc "zpackali".

Babiš o víkendu řekl, že vláda v pondělí odtajní zprávu BIS, na základě které úřady rozhodly o vyhoštění 18 lidí z ruské ambasády v Praze. Novinářům po jednání kabinetu řekl, že narazil na odmítnutí ze strany bezpečnostních složek. Po zasedání kabinetu k tématu stručně vystoupili nejvyšší státní zástupce Zeman a šéf Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiří Mazánek. "To je maximum, co příslušné orgány byly ochotné sdělit," konstatoval premiér.Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) kabinet ještě definitivně o odtajnění zprávy BIS nerozhodl. "V tuto chvíli se neplánuje, že by se něco odtajnilo, protože je to součástí vyšetřování. Nelze vyloučit, že aktéři rozhodnou o částečném odtajnění," konstatoval.

Přítomnost agentů GRU v ČR

Dosud ho ale vylučuje to, že jde o "živou kauzu", doplnil Babiš. "Chci jen zopakovat, že to nebyl akt státního terorismu, byl to útok na zboží, které patřilo bulharskému obchodníkovi se zbraněmi, který pravděpodobně prodával stranám, které bojují proti Rusku," uvedl Babiš.Přítomnost agentů GRU v Česku je ale nepřijatelná, Česko na zjištění bezpečnostních složek adekvátně reagovalo vyhoštěním 18 lidí, prohlásil Babiš. "Je nepřijatelné, že agenti GRU tu prováděli tuto akci, kterou navíc zpackali," dodal.

Radka Kašpárka ničily výbuchy vzteku i alkoholismus. Pracovat se mnou bylo peklo, přiznává. Odnesl to i soutěžící MasterChefa

Související články

Další články

Nejnovější kauzy