Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Tereza H. může strávit roky v Pákistánu, říká Šándor. Existuje ale možnost úniku

Tereza H.: V Pákistánu může strávit roky, říká Andor Šándor
Zdroj: Profimedia
Komplikace

Naději střídá zklamání a velké obavy. Tereza H. (25) byla po zproštění obvinění z pašování drog jen malý krůček k návratu z Pákistánu do Česka. Vše se ale zadrhlo na vydání pasu, kterého se Češka nemusí jen tak dočkat. Tamní celní správa totiž podle zjištění Expresu žene Terezu znovu před soud. Jak sdělil redakci eXtra.cz odborník na bezpečnost Andor Šándor, návrat domů se může zadrhnout na dlouhé roky.

Tereza H. měla do Česka dorazit z Pákistánu už před dvěma týdny. Poté, co ji osvobodil soud, se ale vše zadrhlo na vydání potřebných dokladů pro návrat. Tereza je sice na svobodě, domů ale stále nemůže a podle nejnovějších zpráv se její pobyt v Pákistánu může ještě pořádně protáhnout. Jak totiž informoval portál Expres, celní správa žene Češku opět před soud.

Celá situace se tak pořádně zamotává a redakce eXtra.cz se proto zeptala odborníka na bezpečnost Andora Šándora na to, co může stát za nečekaným zvratem. "Obávám se, že je nějaká oficiální komunikační linka, která se nemusí shodovat s tou reálnou, takže ten příběh může vypadat trochu jinak, než je předstírán," říká Šándor a podivuje se nad tím, že celní správa nerespektuje rozhodnutí soudu a nechce vrátit pas.

"Teď je otázka, zda za tím není nějaký zásah, který může ukazovat na to, že ne všichni se s tímto verdiktem soudu ztotožnili. Jelikož jde o občana České republiky, a já pochybuji, že bychom ji vydali, může tedy jít o snahu, jak Terezu v Pákistánu udržet, než dojde k dalšímu soudnímu řízení," přemítá odborník na bezpečnost.

Může zvážit útěk

Podle Šándora je možné, že Tereza v Pákistánu zůstane ještě velmi dlouho. Bez pasu totiž nemůže projít letištní kontrolou, a to i kdyby jí česká ambasáda vystavila náhradní doklady. Přesto existuje možnost, jak se vrátit domů. "Umím si představit, že může dojít k opuštění Pákistánu stejným způsobem, jako to v minulosti udělali dva čeští lovci motýlů v Indii. Tedy že za asistence někoho z Česka se jim podařilo utéct přes hranice. To je samozřejmě také varianta, ale vůbec netvrdím, že tak někdo přemýšlí," říká Šándor.

Jelikož se o Terezu starají údajně pracovníci české ambasády, může mladá žena využít její služby a ukrýt se na ní před dalším případným zatčením. Dle Šándora ale nejde o nejšťastnější řešení. "Bude tam jako Julian Assange v Londýně třeba pět nebo šest let, než dojde k nějakému řešení. Jistě, na ambasádě to bude lepší než v kriminále, ale není to žádná výhra v tom, že nemůžete vyjít ven, jinak vás hned seberou," vysvětluje generál v záloze a dodává, že "Tereza chce jistě domů".Související články

Další články