Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Tomáš Řepka Jasmina Alagič Počasí Dlouhovláska

Nejnovější kauzy

Teplotní rekordy budou padat až do konce srpna: Výheň 40 °C a varování před požáry

Extrémní léto je tady.
Podle předběžných údajů ČHMÚ byl duben o 5,4 °C teplejší, než je normální, a přitom spadlo méně než polovina běžných srážek. Rychlý pokles toků po srážkách z minulého týdne ukázal, že sucho stále pokračuje. Tento i další týden budou padat teplotní rekordy. Teploty vystoupají až k 37 °C. Meteorologové mimo jiné varují před vznikem požárů.

Podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu nás čekají teplotní rekordy až do konce srpna. Celý tento týden by měly teploty překonávat hranici 30 °C. Ve středu dokonce rtuť teploměru vystoupá na 37 °C.

Období od 30. července do 26. srpna 2018 bude jako celek teplotně nadprůměrné. Zejména v prvním týdnu (od 30. 7.) bude pokračovat počasí s vysoko nadprůměrnými teplotami, ale i v následujících týdnech po slabém ochlazení zůstanou teploty vzduchu nadnormální.

Až ke konci období (týden od 20. 8.) se budou teploty pohybovat kolem běžných hodnot pro danou roční dobu. Z hlediska celkového množství srážek lze předpokládat, že období 30. 7. – 26. 8. 2018 bude průměrné až slabě podprůměrné. Srážky, zejména v první polovině období, budou mít převážně lokální charakter (přeháňky, bouřky), proto se situace v oblastech, kde přetrvává srážkový deficit, výrazně nezlepší.

Nad střední Evropou se bude udržovat nevýrazná oblast vyššího tlaku vzduchu. Před studenou frontou, která v noci na čtvrtek začne od západu ovlivňovat počasí u nás, k nám bude proudit velmi teplý vzduch. Za frontou se k nám bude od západu rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu.

Český hydrometeorologický ústav vyhlásil výstrahu před velmi vysokými teplotami pro celou Českou republiku už v neděli před polednem a je platná až do odvolání.

Mohlo by vás zajímat

Další články