Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Tento příznak koronaviru doposud přehlíželi: Nastupuje před horečkou a kašlem

Tento příznak koronaviru doposud přehlíželi: Nastupuje před horečkou a kašlem
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 3 fotografie
koronavirus
Koronavirus se dál šíří světem, nemocí Covid-19 se nakazilo už přes 255 tisíc lidí. Mezi hlavní příznaky se doposud řadila horečka, dušnost a vážné problémy s dýcháním. Jenomže existují symptomy, které se objevují ještě předtím, odborníci je však brali na lehkou váhu.

Na nový koronavirus stále neexistuje vakcína ani lék, přesto lékaři nabádají, že je důležité začít s léčbou zavčasu. Na nemoc Covid-19 pacienta upozorní příznaky, mezi které patří rýma, horečka, kašel, dušnost nebo bolest svalů. Ukázalo se však, že mezi hlavními symptomy jeden důležitý chyběl.

V své nejnovější studii, ze které cituje britský list The Sun, na to přišli američtí vědci. Příznakem, jenž by lidé ani doktoři neměli přehlížet, je také bolest břicha a zažívací potíže.

Zvracení, průjem, bolesti břicha

Vědci přezkoumali zdravotní data více než 200 pacientů z čínské provincie Chu-pej. Podle jejich zjištění trpělo problémy s trávením bezmála 50 procent z nich. Koronavirus se u nich projevoval zvracením, průjmem a nepříjemnými bolestmi břicha.

U pacientů s těmito symptomy byla navíc větší pravděpodobnost vážného průběhu onemocnění, vyšší bylo i riziko úmrtnosti. Nejdůležitějšími příznaky ale zůstávají horečka s dusivým kašlem, protože nemoc poškozuje především plíce a dýchací ústrojí jako takové.

Česko má přes 830 nakažených pacientů, čtyři lidé už se z nemoci zotavili a pět jich zůstává ve vážném stavu. Nikdo koronaviru nepodlehl.

Související články

Další články