Tým malých fotbalistů se ztratil v Thajsku společně s trenérem poblíž turisty oblébeného města Chiang Rai na severu země. Celkem třináct osob bylo po devíti dnech nalezeno na místě, které je nazýváno podle thajské pláže Pattája, asi 4 kilometry od vstupu do jeskynního komplexu. Záchranáři si byli téměř jisti, že zrovna tam by se mohli nacházet, píše Daily Mail.

Do úzkých je totiž zahnaly povodně a jediné místo, kam bylo možné se schovat, byla logicky vyvýšená jeskyně. Pro záchranáře to byla operace složitá. Aby mohli do jeskyně proplavat i s vybavením, museli po celém úseku natáhnout lano a rozmístit nádrže s kyslíkem.

Do záchranné akce byli zapojeni nejen thajští záchranáři, ale i čtyři britští a několik expertů z Ameriky. Nechyběla ani pomoc z Číny nebo Australané.

Dostat dvanáct chlapců mezi 11 až 16 lety i pětadvacetiletého trenéra z jeskynního komplexu dlouhého deset kilometrů nebude nic jednoduchého. Chlapci totiž neumějí plavat a bude se tak muset čekat, než opadne voda, zároveň budou muset fotbalisti podstoupit potápěčský kurz, aby byli schopni proplavat ven, a celá akce se může protáhnout až na čtvrt roku. Další možností je, že z nich nadělají jakési balíčky a ty dostanou ven. Po celou dobu jim dovnitř bude dopravováno jídlo a pití.