Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Ten moment, kdy velkou Marilyn zastínili dva chlapi v sukních: Nejlepší komedie století dnes v TV

Jack Lemmon a Marilyn Monroe ve slavné scéně z nočního vlaku na Floridu.
Někdo to rád horké dne večer ve 20:00 na ČT2.

Popravdě si neumíme představit první svátek vánoční bez komedie, která se na Vánoce absolutně nehodí. Protože je letní, je v ní slunce a moře a jachty a nic, co by mělo společného se zimou.

Navíc je černobílá a strašně, strašně stará.

Přesto patří k nejlepším komediím vůbec a za minulé století asi nejlepší komedie, která kdy byla natočena. Nevyskytuje se v ní jediný sprostý vtip, i když je košilatá, až hanba. Hlavní hvězdou není Marilyn Monroe, přestože je psaná jako největší hvězda.

Protože Marilyn byla všechno, ale určitě to nebyla dobrá herečka.

Ale bez ní by to i tak nebylo ono. Někdo to rád horké je v televizi malý svátek, tudíž máme jasno, proč byste si to dnes neměli nechat ujít. Dnes v osm na Dvojce. A bez reklam!

1. Filmu sluší černá a bílá barva

Původně měl být barevný, protože v roce 1959 už se běžně v barvách promítalo i natáčelo. Ale silný make-up, a to je známá historka, barvil hercům Jacku Lemmonovi a Tonymu Curtisovi tváře dozelena. Režisér Wilder se proto rozhodl, že film ponechá černobílý, což mu dává zvláštní nádech. I proto, že se vlastně jedná o gangsterku z 30. let.

2. Oba herci Marilyn zastínili a je to jen dobře

Měla být nejen hlavní ženskou hvězdou, ale vůbec celého filmu. Jenže hysterická diva, v tom čase závislá na lécích a alkoholu, dělala problémy nejen během natáčení, ale i binec ve scénáři. Proto se zakázaly všechny improvizace a jelo se striktně podle papírů. Marilyn dostala přesně tolik prostoru, aby se necítila odstrčená, ve výsledku je ale vidět, že kdyby tam nebyla nebo by tam byl místo ní kdokoliv jiný, filmu by to nijak neublížilo. Blonďatá sexbomba žádnou valnou herečkou nikdy nebyla.

3. Vtipy z filmu a hlášky jsou původním nápadem scenáristy

Možná se vám zdají ohrané nebo že jste je v obměněné podobě už slyšeli, ale pravda je, že veškeré sexuální narážky a pointy vtipů jsou původním dílem autorů scénáře. Film byl dokonce zakázán různými mravnostními organizacemi.

4. Úspěch námětu se už nikdy neopakoval

Od roku 1959, kdy se datuje vznik Some like it hot, se již nikdy nepovedlo podobný námět s mužskými převleky za ženu natočit tak, že by to dosáhlo stejného úspěchu. Všechna další opakování stejného příběhu končila katastrofou.

Související články

Další články