Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Temná pohádka Největší dar: Je dojemnou vzpomínkou na zesnulého Davida Stypku

Pohádka Největší dar.
Zdroj: Bontonfilm / profimedia / koláž eXtra.cz
+ Dalších 6 fotografií
recenze

Do kin přichází nová pohádka Největší dar, jež vypráví o osudech obyvatel valašské vesnice, jejichž životy se protnou s prastarými slovanskými bohy, které ztvárňují Bolek Polívka, Chantal Poullain, Sabina Rojková, Jiří Dvořák nebo nemilosrdná Zuzana Slavíková. To, že tvůrci čerpali ze slovanské mytologie, velmi ovlivnilo ducha celé pohádky, která nepřipomíná takovou tu typicky českou. Místy je temná, ale zároveň poučná a chvílemi úsměvná. Dojemný odkaz v Největším daru zanechal i zesnulý David Stypka, který složil k pohádce hudbu a s Ewou Farnou nazpíval i emočně silnou ústřední píseň.

Pohádka Největší dar vypráví o dávných dobách, kdy spolu žili bohové a smrtelníci v dokonalé harmonii. Pohádka oživuje starou slovanskou mytologii s bohyněmi ročních období Vesnou, Živou, Osení a Morenou, jejichž tradice v mnoha ohledech přetrvávají dodnes. A právě tahle tematika dává nové pohádce zcela jiného ducha, než je tomu v klasických českých pohádkách. Největší dar si užijí nejen dětští, ale také dospělí diváci.

Dodnes známe prastaré pohanské bohy Peruna, boha hromu a blesku, Radegasta, boha úrody a hojnosti, Velese, boha podsvětí a moudrosti, nebo Černoboga, boha sváru a zla, kteří žili ve stínu posvátného dubu, z jehož koruny zalité sluncem vládl mocný Svarožic.

Nemilosrdná Slavíková a brilantní Dvořák

Velmi výraznou roli ztvárňuje Zuzana Slavíková, která si zahrála nemilosrdnou bohyni zimy Morenu, jež na svět uvrhla krutou a silnou zimu. Slavíkové sedla záporná role jako ulitá, až by si někdo mohl vzpomenout i na její působení v pořadu Nejslabší, máte padáka!, kde se divákům svou přísností zaryla pod kůži.

Protiklad Moreny, bohyni Vesnu, ztvárnila krásná Sabina Rojková, kterou si zejména dětské publikum zajisté oblíbí pro její až dokonale kladnou postavu i rozkošný a bohémský vzhled. Svůj herecký um poprvé ukázala moderátorka a herečka Veronika Valíčková, která si zahrála Jarušku.

O vtipnou vložku se postarala postava Smrťáka, jehož ztvárnil Petr Vančura, nebo role boha zla a sváru Černoboga, kterou si zahrál brilantní Jiří Dvořák. Dvojice má dokonce společný úsměvný osud, který se promítne v závěru pohádky.

O silný emoční zážitek se postaral David Stypka s Ewou Farnou

Závěr pohádky je velmi dojemnou záležitostí. Ve finální scéně se totiž objeví zesnulý muzikant David Stypka, který pro pohádku složil hudbu. Ve snímku zní tři jeho písně, konkrétně duet Zázraky, jenž nazpíval s Ewou Farnou, je přesně tou písní, která je pohlazením po duši, ale zároveň uvědoměním si, že je život dar. Videoklip písně Zázraky se promítá na závěr pohádky jako vzpomínka na talentovaného Davida Stypku.

Bolestná zpověď Moniky Binias: S o 24 let mladším Petrem přišli o dítě. Bojovala i s tchyní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy