Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Vůbec první slovenská prezidentka (dříve právnička, občanská aktivistka a politička) se narodila 21. června 1973 v Bratislavě.

Místopředsedkyně neparlamentní strany Progresívne Slovensko zvítězila v prezidentských volbách na Slovensku 2019 Podporoval ji i dosavadní prezident Andrej Kiska Kandidatury se v její prospěch vzdal vědec Robert Mistrík další z velkých favoritů volby. Prezidentského úřadu se ujala 15. června 2019, kdy složila slavnostní slib

V prvním kole prezidentské volby která se konala v sobotu 16. března 2019 získala Zuzana Čaputová 40,57 % hlasů, její rival Maroš Šefčovič pak 18,66 %. Volební účast dosáhla 48,74 % oprávněných voličů.

Ve 2. kole, které se konalo 30. 3. 2019 zvítězila v poměru 58,4 % hlasů. Jejímu protikandidátovi místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi dalo hlas 41,6 % voličů. Volební účast činila tentokrát jen 41,79 %.

Co ztělesňuje Zuzana Čaputová?

Za lidská práva se rve jako lvice. Snaží se mimo jiné zasadit o větší práva homosexuálů. Ti se zatím na Slovensku se svým partnerem nemohou nechat ani společně zaregistrovat. Ráda by pro ně vybojovala i možnost adopce. Dlouhá léta působila v neziskovém prostoru, kde se zaměřovala například na problematiku zneužívaných a týraných dětí. Brojila i proti založení obří toxické skládky v Pezinku. Za svoje angažování v této kauze získala prestižní mezinárodní Goldmanovu cenu – tzv. „zelenou Nobelovku“. Nikdy se navíc nezapletla s mafií ani korupčníky, na což je Slovensko po vraždě novináře Jána Kuciaka obzvláště citlivé.

Zuzana Čaputové se už před volbou těšila nadstandardní oblibě u žen. Popularitu si získala i na Facebooku, který pobláznila, když odtajnila svého přítele fotkou nad šálkem kávy, ze které se na Slovensku stal virál.

Její motto zní: Chci spojovat všechny, bez ohledu na víru nebo sexuální orientaci.

Osobní život

Se svým bývalým manželem Ivanem Čaputou má dvě dcery. Její manželství skončilo v roce 2018. V době své prezidentské kampaně chodila s fotografem hudebníkem, výtvarníkem, básníkem a překladatelem Peterem Konečným který pochází stejně jako ona z Pezinku. Jejich vztah ale nakonec ztroskotal. V květnu 2020 informovala slovenská média o tom, že jejím novým partnerem je aktivista v oblasti životního prostředí Juraj Rizman se kterým se zná již dlouhé roky a donedávna jí dělal poradce

Články