Trendy
válka na Ukrajině střelba v Praze Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Survivor 2024

Zimní olympijské hry 2022, oficiálně XXIV. zimní olympijské hry, se konají v čínském Pekingu. Slavnostní zahájení: 4. února 2022
Slavnostní ukončení: 20. února 2022

Je to již druhá olympiáda, která se pořádá v hlavním městě Číny. Jako první zde proběhla ta letní 2008, jde tak o první město, které hostilo olympijský sportovní svátek v jeho letní i zimní variantě.

Pořadatelství

Města, která chtěla hostit ZOH 2022, musela do 14. listopadu 2013 podat kandidaturu. Učinil tak Peking, Almaty, Oslo, Lvov, Krakov a Stockholm.

17. ledna 2014 Stockholm od nabídky upustil, protože nezískal politickou podporu. 25. května 2014 bylo uspořádáno místní referendum, kde se Krakované vyjádřili pro stavbu metra místo pořádání olympiády. Proto byla následující den jeho kandidatura stažena.

30. června 2014 Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že Lvov obrátí svou pozornost na nabídku pořádání olympiády 2026 a nebude žádat o termín v roce 2022. Toto rozhodnutí bylo učiněno v důsledku politických a ekonomických podmínek na Ukrajině.

1. října 2014 se rozhodla norská Konzervativní strana, že nebude podporovat nabídku pro hry a město Oslo se rozhodlo okamžitě ukončit další práce na žádosti o jejich pořádání.

Členové MOV pak 31. července 2015 na svém 128. zasedání v malajském Kuala Lumpur zvolili pořadatelem Peking v Čínské lidové republice hned v prvním kole (poměrem hlasů 44 ku 40).

Sportovní odvětví

Bude se na ní soutěžit v celkem patnácti sportech, konkrétně půjde o: alpské lyžování, biatlon, boby, běh na lyžích, curling, krasobruslení, akrobatické lyžování, lední hokej, saně, severská kombinace, short track, skeleton, skoky na lyžích, snowboarding a rychlobruslení.

Hokej na ZOH 2022

Na ZOH budou moci fanoušci fandit hned dvěma českým hokejovým týmům. Na OH se totiž kvalifikoval jak mužský hokejový tým, tak poprvé v historii i ten ženský.

Biatlon na ZOH 2022

Pozornost českých fanoušků bude ve velké míře upřena na biatlon. Pod českou vlajkou budou o medaile usilovat mezi ženami: Lucie Charvátová, Markéta Davidová, Jessica Jislová, Tereza Voborníková a Eva Puskarčíková.
Mezi muži pak jsou českými želízky v ohni: Michal Krčmář, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík, Mikuláš Karlík a Milan Žemlička.

Články