Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Život na zámku je český televizní seriál o dvou řadách a celkem 52 dílech, který byl natáčen od jara 1994 do října 1998 v Kolíně a na zámku Roztěž u Kutné Hory.

Režie: Jaroslav Hanuš
Scénář: Jan Míka

Získal oceněni v kategorii Pořad roku ankety TýTý 1997 a 1999.

Obsazení: herci a postavy

Tomáš Töpfer (Přemysl Král)
Kateřina Macháčková (Marie Králová)
Kateřina Hrachovcová (Simona Králová)
Jiřina Jirásková (babička Králová)
Petr Rajchert (Otakar Král)
Bronislav Poloczek (Pešák)
Jaroslava Obermaierová (sestra Karla)
Lenka Termerová (Pavla Nováková)
Václav Vydra (Vojta Mráz)
Stella Zázvorková (Andulka Šafářová)
Jaroslav Moučka (Mráz)
Vlastimil Brodský (Vaněk)
Jan Čenský (MUDr. Bohata)
Kateřina Brožová (Renáta)
Jan Šťastný (Tonda Nový)
Pavel Soukup (Karel Mára)

Děj seriálu Život na zámku

Setkáváme se v něm s početnou rodinou Králových: babičkou, otcem lékařem, jeho ženou, profesorkou gymnázia, dcerou Simonou a synem Otakarem. Hlavní osu dějové linky tvoří jejich osudy v rámci menšího města. Diváci mohou sledovat snahu Králových o výměnu bytu, radost nad nečekaným dědictvím i smutek nad ztrátou zámku, získání nové ordinace, problémy se zamilovaným synem, nezdárným studentem, i dcerou, která by se ráda stala novinářkou.

Zajímavosti

Jedním z kandidátů na hlavní mužskou roli Přemysla Krále byl i Jiří Bartoška (1947).

Petr Rajchert (1968) hrál v době vzniku seriálu v tehdy začínající kapele Chinaski. Celým seriálem se tak táhne skrytá reklama na jejich první album. Např. ve třetí epizodě zazní její hudba na diskotéce z kazetového přehrávače, v epizodách 22 a 30 se objevují plakáty skupiny na zdech pokojů.

Hlavní ženskou roli měla původně ztvárnit herečka Dagmar Veškrnová (1953). Ta ale v té době měla roztočené dva seriály, a tak se nakonec tvůrci rozhodli dát příležitost Kateřině Macháčkové (1949). Zmiňovaná herečka se ovšem v seriálu nakonec objevila, a to v menší roli hraběnky Esperkové. Během natáčení se rovněž provdala za tehdejšího prezidenta Václava Havla (†2011).

V seriálu se objevila stejná ložnice (postel na hotelu a noční stolky) jako ve snímcích Což takhle dát si špenát (1977) a Pane, vy jste vdova! (1970).

Seriálová ulice Na Zámku se ve skutečnosti jmenuje Na Groši a nachází se v Praze-Hostivaři.

Pro fiktivní město Hradiště použili tvůrci rovněž smyšlenou poznávací značku aut. Měla správný tvar, ale neexistující počáteční písmena HC. Toto přeznačení však nešlo úplně do důsledku, když například v 51. epizodě veze Marii Královou vůz záchranné služby do nemocnice, je možné si na něm všimnout standardní kolínské SPZ.

Jednotlivé díly

Viz zde.

Články