Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Zdeněk Srstka byl český sportovec-vzpěrač, herec, kaskadér a moderátor, který se narodil 26. září 1935 v Praze. Zemřel ráno 29. července 2019 ve věku 83 let.

Nejznámější role:

Hrál v několika desítkách českých filmů, většinou se jednalo o malé, za to však nezapomenutelné role. Objevoval se také v televizních seriálech, jako jsou například Četnické humoresky, Sanitka či O zvířatech a lidech.

Známý je také ze zábavného televizního seriálu z 80. let Možná přijde i kouzelník a z televizního pořadu o opuštěných zvířatech Chcete mě? který moderoval od poloviny 90. let se zpěvačkou Martou Kubišovou

Jeho patrně nejslavnější rolí je student večerní průmyslovky Mužík ve filmu Marečku, podejte mi pero! kde z jeho úst zazněla proslulá hláška: "Hliník se odstěhoval do Humpolce". Další památnou hlášku ve znění "Kachny...kachny...kachny..." pronesl ve snímku Rozpuštěný a vypuštěný. Hrál také ve filmech jako například Parta hic, Adéla ještě nevečeřela, Volání rodu, Kulový blesk, a v mnoha dalších.

Z prvního manželství měl syna Jiřího Srstku, který byl v letech 1993 – 2001 ředitelem Národního divadla Jeho první manželství se stalo obětí náročné kariéry vrcholového sportovce. Rozvedený zůstal bezmála čtyři desítky let.

V roce 2008 se podruhé oženil. Ve svých dvaasedmdesáti letech si na radnici v Újezdu nad Lesy vzal po dlouholetém vztahu za ženu o 14 let mladší laborantku Alenu Dvořákovou.

Závodně se věnoval vzpírání. V roce 1957 vybojoval bronzovou medaili na mistrovství Evropy, v roce 1960 startoval na letních olympijských hrách v Římě, kde z 20 startujících obsadil 9. místo. V roce 2010 byl přijat do Síně slávy Českého svazu vzpírání.

Články