Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Zdeněk Miler, český ilustrátor, režisér a výtvarník animovaných filmů se narodil 21. února 1921 v Kladně. Je autorem slavné animované postavičky pro děti, Krtečka. Zemřel 30. listopadu 2011 v Nové Vsi pod Pleší.

Kariéra

Výtvarný talent byl u něj patrný již od útlého věku. Rád si jako malý kreslil. Studoval na Státní grafické škole v Praze. Poté byl přijat na pražskou UMPRUM (dříve VŠUP). Krátce na to však, v listopadu roku 1939, byla škola v rámci nacistické okupační správy Protektorátu Čech a Moravy stejně jako ostatní vysoké školy uzavřena. Díky svému známému Stanislavu Šulcovi se tedy rozhodl nastoupit jako animátor do zlínských filmových ateliérů. Po válce studium na UMPRUM dokončil a začal působit ve studiu Bratři v triku v Praze pod vedením Jiřího Trnky Pro toto studium namaloval proslulé logo s kudrnatými kluky v námořnických tričkách.

Ve studiu Bratři v triku získal průpravu v animaci a v základech scenáristiky. Prvním filmem, který animoval, se stala temná pohádka O milionáři, který ukradl slunce. V 50. letech se začal věnovat ilustraci, především pro děti. Spolupracoval s nakladatelstvím Albatros, od kterého obdržel v roce 1999 ocenění Zlatá paleta za více než 5 milionů prodaných výtisků knih, na nichž se podílel.

V roce 1954 se v rámci zakázky na film o výrobě plátěné košilky snažil vymyslet zvířecí postavičku, která se ještě v animovaném filmu neobjevila. Napadla ho postava krtka, kterou následně pro film zvolil. Rozhodl se pro něj už jen proto, že s ním, například, disneyovské studio ještě nepracovalo. Postava Krtečka ho údajně napadla tehdy, když během procházky zakopnul o krtinec. Místo košilky byl nakonec použit motiv kalhotek s kapsami. Po dvou letech práce vznikl film Jak krtek ke kalhotkám přišel. Snímek sklidil ohromný úspěch a získal hlavní cenu Benátského lva na Benátském filmovém festivalu. Postupně tak s tímto téměř celosvětově známým animovaným hrdinou vzniklo přes více než 50 filmů. Vyjma prvního snímku Jak krtek ke kalhotkám přišel Krteček se svými zvířecími přáteli vydává pouze zvuky a v omezeném počtu slova, z nichž část tvoří citoslovce. Hlasy, kterými je namluveno velká množství filmů o Krtečkovi, jim propůjčily jeho tehdy malé dcery.

Vedle postavy Krtečka vytvořil například postavu Cvrčka či Štěňátka. Série filmů s těmito postavami se rovněž staly velmi úspěšnými.

Vedle filmů pro děti Zdeněk Miler vytvořil i dva filmy pro dospělé, Rudou stopu a Romanci Helgolandskou.

Osobní život

S manželkou, zdravotnicí a malířkou Emílií Milerovou se jim narodily dvě dcery, Barbora a Kateřina, která spolu s ním spolupracovala na tvorbě příběhů o Krtečkovi. Z prvního manželství se mu narodil syn Michal.

V roce 1986 obdržel čestný titul Zasloužilého umělce. V roce 2006 získal státní vyznamenání, Medaili Za zásluhy I. stupně. V roce 2009 obdržel čestné občanství Prahy 4, v roce 2011 čestné občanství v obci Chotilsko. V roce 2012 získal cenu na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm za celoživotní přínos animovanému filmu in memoriam. Jeho tvorba byla oceněna i řadou dalších jiných cen.

Články