Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Yemi Akinyemi Dele, známý jako Yemi A.D., je český choreograf, herec, výtvarný umělec, umělecký režisér, korespondent a performer. Narodil se 4. listopadu 1981 v Liberci.

Kariéra

V šestnácti letech se osamostatnil a přestěhoval se za studiem a prací do Prahy. Záhy začal také vyučovat tanec v Nizozemsku i Švédsku a studovat street dance v Los Angeles (ve vyhlášené hollywoodské taneční škole MaDonny Grimes).

Po návratu z USA založil 1999 JAD Dance Company, seskupení českých i zahraničních tanečníků a choreografů. Kreativní zkušenosti z produkce jej přivedly k aktivní spolupráci se zahraničními umělci a jeho představení sklidila úspěch v mnoha městech po celém světě.

Známou je především jeho spolupráce s Kanye Westem nebo skupinou Charlie Straight (režíroval její videoklip, který roku 2011 získal ocenění na MTV Czech).

Produkoval také první videoklip Bena Cristovao či artový klip amerického rappera Turbo T. Double s názvem ATOMS.

Souběžně dokončil studium umělecké režie a copywritingu na Central European Advertising Art Institute.

Hrál v několika filmech zahraničních produkcí: Letopisy Narnie: Princ Kaspian (2008), Případ nevěrné Kláry (2009), Red Tails (2012), ale i seriálu Ordinace v růžové zahradě (2006).

Vedl choreografii šesti sérií pořadu Tvoje tvář má známý hlas v nich i vystupoval. Moderoval pořad Eso byl prvním českým korespondentem pro MTV Europe. Dva roky rovněž vystupoval jako tanečník v původním českém muzikálu Monte Cristo.

Roku 2013 vydal svůj debutový maxisingl s názvem Equals.

2014 byl čtenáři MF Dnes vybrán mezi 24 nejvlivnějších osobností ČR Od roku 2017 je jedním z prvních ambasadorů Cílů udržitelného rozvoje za ČR při OSN a jedním ze tří Goodwill ambasadorů pod záštitou ministerstva zahraničních věcí ČR

V únoru 2019 začala americká televizní stanice CBS vysílat novou talentovou soutěž The World’s Best, do které byl vybrán jako jeden z 50 expertních porotců celého světa.

Osobní život

Narodil se nigerijskému otci (tehdy studentovi pražské Vysoké školy ekonomické a české matce. V jeho čtyřech letech byl otec, při pravidelné návštěvě rodičů v důsledku ozbrojeného státního převratu v rodné zemi, zadržen a dalších 18 let se do Česka nevrátil.

Jeho matka se později znovu vdala a on tedy vyrůstal s otčímem. Kontakt s biologickým otcem se mu ovšem podařilo znovu obnovit.

Veřejně se hlásí ke své homosexuální orientaci a podporuje komunitu LGBT S partnerem žije v Praze, a to v registrovaném partnerství.

Články