Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Winona Laura Horowitz, známá spíše pod profesionálním jménem Winona Ryder, je americká herečka. Narodila se 29. října 1971 ve Winoně (Minnesota, USA).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V jedenácti letech se stala členkou divadelní konzervatoře American Conservatory Theatre.

Přestože svůj debut zaznamenala již ve čtrnácti letech ve filmu Lucas (1986), její první významnější role přišla až o dva roky později, kdy ztvárnila postavu sebevražedné teenagerky Lydie Deetzové v černé komedii Beetlejuice (1988).

Je držitelkou Zlatého glóbusu v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli (1993). Od roku 2000 má svou hvězdu na Chodníku slávy v Hollywoodu

V občanském životě je známá především díky pravidelné účasti v kampaních pro boj s rakovinou

Osobní život

Má tři sourozence. Vyrůstala v Kalifornii když jí ovšem bylo deset, rodina se přestěhovala kvůli dlouhodobé šikaně kterou zažívala od svých spolužáků.

Jejím prvním dlouhodobým partnerem byl v letech 1989 až 1993 Johnny Depp (1989–1993). Ač byli zasnoubeni, ze sňatku nakonec sešlo. Po rozchodu upadla do těžkých depresí trpěla i kleptomanií.

Prozatím se nevdala. V současné době je jejím partnerem (od 2011) designér Scott Mackinlay, se kterým je šťastná, ale rozhodně nemyslí na svatbu protože pro ni není důležitá.

Články