Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024 - aktuálně

Waldemar Matuška (rozený jako Vladimír) byl československý zpěvák, herec a muzikant.

Narodil se 2. července 1932 v Košicích (Slovensko), zemřel 30. května 2009 St. Petersburgu (Florida, USA). Pohřben je na Vyšehradském hřbitově.

Nejznámější písničky

Kariéra

Vyučil se sklářem v Poděbradech a zároveň se snažil vystupovat s různými kapelami, v nichž zpíval a hrál na rozličné hudební nástroje.

Po vojně nastoupil jako osvětový tajemník v Chebu typický plnovous si nechal narůst v roce 1956.

Profesionální dráhu odstartoval roku 1957 v pražském hudebním klubu Reduta kde se při vystupování s kapelou Mambo kvintet seznámil s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem V roce 1960 nahrál svou první píseň Suvenýr a navázal spolupráci s divadlem Semafor v němž se brzy stal jednou z jeho hvězd. Přesto roku 1962 odešel do Rokoka (dnes je součástí Městských divadel pražských

V 60. letech 20. století jeho popularita rostla. Dvakrát vyhrál v anketě Zlatého slavíka – jednak ve vůbec prvním ročníku (1962), znovu pak 1967, několikrát byl druhý (1963, 1965, 1966, 1968–70, 1972–75). Objevil se i v několika filmech, např. Limonádový Joe aneb Koňská opera (1964), Kdyby tisíc klarinetů (1964), Všichni dobří rodáci (1968), Svatby pana Voka (1970), Noc na Karlštejně (1973), Trhák (1980) nebo seriálu Píseň pro Rudolfa III. (1968).

V 70. letech byl stálicí československé normalizační hudební branže. V roce 1972 začal spolupracovat se skupinou Kamarádi táborových ohňů (K.T.O.) a cíleně si pěstoval image věčného tuláka jak volbou písňových textů, tak i vizáží. Československá televize jej nechala nazpívat titulní písně některých svých seriálů (např. Chalupáři nebo Rozpaky kuchaře Svatopluka

V roce 1980 byl jmenován zasloužilým umělcem Komunistické úřady mu umožňovaly v zahraničí nejen řadu koncertů, ale i osobní dovolené. Toho s manželkou využili na přelomu srpna a září 1986, kdy si po koncertním turné v USA podali žádost o politický azyl Emigrace komunistickou garnituru zaskočila. Následně mu byl odňat titul zasloužilého umělce z rozhlasového i televizního vysílání a veřejné distribuce byly do trezoru staženy prakticky všechny písně, filmy a pořady v nichž účinkoval.

Na Floridě oficiálně zůstal i po roce 1989. Původní vlast s manželkou občas navštěvovali (soudní při o navrácení zkonfiskovaného bytu prohráli), veřejná vystoupení ovšem musel (vzhledem k pokročilejšímu věku a zhoršujícímu se zdraví) omezit.

Zemřel na zápal plic a následné selhání srdce.

Osobní život

Jeho matka Mia Malinová byla zpěvačkou vídeňských operetních divadel.

Začátkem 70. let 20. století si nechal úředně změnit jméno na Waldemara.

Jeho první manželkou byla Jiřina Šťástková, se kterou se mu narodila dvojčata. Obě holčičky však záhy zemřely kvůli pochybení při očkování. Dalším potomkem byl syn Miroslav, aktuálně žijící v německém Hamburku Druhé manželství s Hanou (přezdívanou Dulina) bylo bezdětné. Třetí životní partnerkou mu byla herečka Jitka Zelenohorská tento vztah však v manželství nepřerostl a byl ukončen po pěti letech jeho bouřlivým odchodem. Poslední partnerkou se záhy poté stala zpěvačka Olga Blechová se kterou se roku 1976 oženil. Z tohoto svazku se narodil syn Waldemar.

Články