Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

VyVolení byla česká televizní reality show, kterou vysílala TV Prima v letech 2005 až 2013. Soutěž totožného formátu byla poprvé uvedena v Maďarsku pod názvem Való Világ (Skutečný svět).

Charakteristika

Principem pořadu je pobyt skupiny lidí v uzavřené vile, ve které je rozmístěno mnoho televizních kamer a mikrofonů. Účastníci jsou tak nepřetržitě sledováni a nahráváni. Plní různé úkoly a televize z jejich pobytu vytváří sestřihy, které následně vysílá. V nočních hodinách jsou uváděny i choulostivější scény skryté pod název Noční show.

Byla úspěšnější než podobně laděný Big Brother uváděný na TV Nova. Jednalo se o nejsledovanější pořad v historii Primy, první řadu sledovalo průměrně 1,5 milionu diváků, finále pak 2 207 000 sledujících.

Televize ovšem nedokázala navázat na úspěch dalšími řadami, jejichž sledovanost byla podstatně nižší.

Kontroverze a pokuty

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila provozovateli za odvysílání jednotlivých dílů mezi šestou hodinou ranní a dvaadvacátou večerní sérii pokut v souhrnné výši desítek miliónů Kč. Podle ní byly díly vysílané v tomto čase způsobilé ohrozit fyzický, psychický i morální vývoj dětí, protože byly charakteristické řadou manipulativních praktik, agresí, verbální vulgaritou, jednáním pod vlivem alkoholu + uměle i samoúčelně exponovanou sexualitou. 

Nejvyšší správní soud většinu pokut potvrdil.

První řada (2005)

Vítězem se stal Vladko Dobrovodský (1978), ve vile strávil 114 dní ​a obdržel ceny za 11 milionů korun. Druhý skončil Jindřich Hovorka (1984), třetí místo obsadila Kateřina Langerová (1986).

Moderátory byli Tereza Pergnerová (1974), Vlastimil Korec (1972), Libor Bouček (1980) a Iva Kubelková (1977).

Hosty ve vile byli např. zpěvačka Ilona Csáková (1970) a tehdejší generální ředitel TV Prima Martin Dvořák (1970).

Výsledky

Druhá řada (2006)

Vítězem se stal Antonín (Tony) Jalovec (1975), druhá skončila Marie Kovácsová (1986), třetí Marcela (Marcy) Pašková (1980). První získal ceny v hodnotě 15 000 000 Kč (byt, měsíční renta, automobil, dovolená, elektronické vybavení).

Tato série představila řadu novinek. V šesté volbě např. poprvé soutěžily páry, během března byl do soutěže nasazen falešný soutěžící (tajný agent Tomáš), jehož úkolem bylo provokovat ostatní a opustit vilu jako diskvalifikovaný za porušení pravidel (ukrývání mobilního telefonu, ničení vnitřního zařízení).

Moderátory byli Tereza Pergnerová, Vlastimil Korec, Libor Bouček a Diana Kobzanová (1982).

Mezi hosty ve vile se objevil Vladko Dobrovodský, Vendula Svobodová (1972), Karel Svoboda(†2007), případně Tomio Okamura (1972).

Výsledky

Třetí řada (2007): VyVolení – noví hrdinové

Vítězem se stal Milan Vobořil (1975), který byl považován za favorita již od začátku soutěže. Druhá skončila Renata (René) Kukačová (1974), třetí Dominik Santholzer (1985).

Ze soutěžních novinek lze zmínit, že vedle mileneckých párů ve volbách soutěžily i páry rodinné, konkrétně sourozenci, matka se synem + matka s dcerou. V 1. i 2. dovolbě byli vyřazení soutěžící z předešlých voleb. V první vybírali diváci v internetovém hlasování, ve druhé obyvatelé vily, ovšem bez vědomí, že se tentokrát jedná o negativní výsledek. Postoupila totiž soutěžící, kterou nejvíce obyvatel nechtělo.

Moderátory byli Tereza Pergnerová, Míra Hejda (1983), Libor Bouček a Diana Kobzanová.

Výsledky

Čtvrtá řada (2013)

Výhru v hodnotě 5 milionů Kč si opět odnesl Vladko Dobrovodský. Druhá skončila Pavlína Zochová (1985), třetí Romana Fabiánová (1981).

9. volba byla rozdělena na dámskou a pánskou část. V jednotlivých soubojích už nebyl zveřejňován přesný počet došlých hlasů, ale pouze jejich procentní poměr, s výjimkou tří duelů.

Štáb poprvé použil žolíka, na který nechal postoupit poraženou Lucii Šárovcovou (1987) hned po vyhlášení vítěze 3. volby. Později ještě využil divokých karet, aby do vily poslal soutěžící, kteří neprošli žádnou volbou.

Moderátory byli Tereza Pergnerová, Libor Bouček, Agáta Prachařová (1985) a Pavel Cejnar (1976).

Mezi hosty ve vile se objevil např. Regina Holásková (1978) z 1. řady a MUDr. Miroslav Bažant z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Výsledky

Webové stránky

Profil na Facebooku

Články