Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Jde o československou filmovou komedii z roku 1980, kterou natočil režisér Ladislav Smoljak proto jsou v ní jasně rozpoznatelné prvky cimrmanovského humoru.

  • Premiéra: 1. 1. 1981
  • Režie: Ladislav Smoljak
  • Scénář: Zdeněk Svěrák

Obsazení: herci a postavy

Děj filmu Vrchní, prchni

Knihkupec Dalibor Vrána nemá lehký život. Líbí se ženám, ty se zase jemu. A protože je hlavní hrdina mužem činu, značnou část jeho poctivě nabytých příjmů spolknou alimenty. Svou nelehkou finanční situaci se rozhodne vylepšit originálním způsobem. Využije toho, že si jej lidé v restauracích často pletou s číšníkem a začne jako falešný vrchní hosty inkasovat.

Netrvá dlouho a stane se nepolapitelným fantomem pražských (a později i mimopražských) restaurací. Je stále odvážnější a drzejší, před manželkou i okolím se mu daří maskovat zvyšující se příjmy tvrzením, že si vydělává v nočních barech hrou na housle. V Karlových Varech se mu dokonce podaří husarský kousek, když zorganizuje honičku místních číšníků sám na sebe.

Nakonec ovšem doplatí na zvědavost svého souseda Pařízka, který v něm pozná podobu s falešným vrchním. Vrána je dopaden Veřejnou bezpečností přímo v knihkupectví, které měl jako vedoucí na povel, a usvědčen svým rukopisem z paragonu a restauračních účtenek.

Symboly filmu jsou tříkolové vozítko Velorex a píseň Severní vítr (hudba Jaroslav Uhlíř text Zdeněk Svěrák K nejznámějším scénám patří testování funkcí nové škodovky ("stěrače stírají, klakson troubí") a Vránovo předstírání před vlastní manželkou, že je inženýr Králík ("Vypadá jako Vrána, ale je to Králík!").

Zajímavosti

V 1. a 5. díle zábavného pořadu Veselé příhody z natáčení vyprávějí Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák mystifikační historky ze zákulisí vzniku filmu.

Články