Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Vlastimil Harapes byl český herec, tanečník, režisér, choreograf, taneční pedagog a poradce pro uměleckou činnost Mezinárodní konzervatoře Praha.

Narodil se 24. července 1946 v Chomutově. Zemřel v květnu 2024 ve věku 77 let.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jeho rodiče vedli ochotnický spolek, v něm si poprvé zahrál v pěti letech.

Po absolutoriu pražské taneční konzervatoře (1965) získal angažmá v baletním souboru Národního divadla. Od 1971 zde byl sólistou. Účinkoval zhruba v padesáti různých tanečních představeních. Tanec studoval rovněž v (tehdy) sovětském Petrohradě na baletní škole Malého akademického divadla. Účinkoval také na řadě světových baletních scén, v letech 1977 až 1983 byl stálým hostem v západoněmecké porýnské opeře v Duisburgu a Düsseldorfu, působil též ve Španělsku či Rumunsku.

V období 1990 až 2003 působil jakožto choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla, nyní zde pracuje v roli baletního mistra, občas hostuje v libereckém Divadle F. X. Šaldy. Kromě Prahy vyučoval tanec ve Florencii a Římě, jako porotce se dosud účastní renomovaných mezinárodních soutěží. V této pozici jsme jej mohli vidět i v pořadu České televize StarDance …když hvězdy tančí a ve slovenských Hvězdách na ledě.

Zahrál si v řadě československých snímků, v nichž však byl často přemluven jinými herci či dabéry. Je čestným předsedou Hnutí speciálních olympiád pro mentálně postižené sportovce, členem rady Kiliánovy nadace i čestným presidentem občanského sdružení Balet Globa.

Ve volbách do Senátu Parlamentu ČR v roce 2016 kandidoval jako nestraník za hnutí ANO 2011 na Praze 6, do druhého kola ovšem nepostoupil.

Roku 1976 získal titul zasloužilý umělec, 1980 ocenění Zasloužilý člen ND, 1989 národní umělec a 2011 Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet

Osobní život

Se svou nejmladší sestrou se naučili tančit ještě dřív, než uměl číst.

Jeho první manželkou byla Elena Strupková (1948). V letech 1986–1992 byl manželem zpěvačky Hany Zagorové. Děti neměl.

Ke spekulacím, zda je či není homosexuál, se vždy odmítal vyjadřovat. Je to však téma, kvůli němuž přestal komunikovat s herečkou Květou Fialovou která o něm prohlásila, že "je dost teplej", a že žil s básníkem Josefem Topolem.

Články