Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Vladimír Ráž byl československý i český herec a dabér. Narodil se 1. července 1923 v Nejdku u Karlových Varů, zemřel 4. července 2000 v Praze.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

V Praze vyrůstal od roku 1932, kdy sem byl převelen jeho otec. Zde začal hrát fotbal a původně snil o kariéře profesionálního sportovce.

Po maturitě na smíchovském reálném gymnáziu toužil studovat medicínu, ale po uzavření vysokých škol Němci nastoupil na Státní konzervatoř, kde v letech 1942 až 1947 (s přerušením její činnosti ke konci okupace) absolvoval dramatické oddělení (zde, již pod hlavičkou Pražské konzervatoře působil rovněž jako profesor).

Následně byl do roku 1949 členem Realistického divadla Zdeňka Nejedlého (dnes Švandovo divadlo v letech 1949–1951 Divadla státního filmu, poté (do 1954) hrál v Divadle hlavního města Prahy (dnes Hudební divadlo Karlín Od 1954 byl členem činohry pražského Národního divadla

Roku 1984 získal titul zasloužilý umělec 1997 pak Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Ještě tři dny před smrtí natáčel televizní seriál Zdivočelá země

Osobní život

Jeho otec byl armádní důstojník, matka učitelka.

Z prvního manželství s herečkou Alexandrou Myškovou měl syny Martina (1950, matka s ním 1970 emigrovala do Norska a více než patnáct let se neviděli) a Davida, který ovšem zemřel v šesti měsících (1952).

Během natáčení Pyšné princezny se zamiloval do Aleny Vránové Oba se v důsledku poměru rozvedli (ona s Pavlem Kohoutem měli i dceru Markétu (1959, vystudovala filologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, hovořila plynně čtyřmi světovými jazyky, udělala si doktorát a hodně cestovala, přesto propadla alkoholu a 2014 zemřela na totální selhání ledvin a jater). Rozvedli se v sedmdesátých letech 20. století.

Jeho třetí manželkou byla vychovatelka (přivydělávala si jako komparsistka v divadle), o osmadvacet let mladší Olga Hnátková, se kterou měl dceru Veroniku (1980, pracuje jako moderátorka v komerčním rádiu a dobře zpívá, přestože se narodila bez levé ruky).

Zemřel doma ve spánku.

Články