Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Americký herec Vin Diesel se narodil jako Mark Sinclair 18. července 1967 ve městě Alameda County v Kalifornii v USA.

Nejznámější filmy

Kariéra

Na prkna, která znamenají svět, se poprvé postavil už v sedmi letech. Ke své první roli se dostal bizarním způsobem. Společně s bratrem a kamarády se vloupali do divadla a byli přistiženi režisérem. Ten jim navrhl, že místo toho, aby zavolal policii, budou hrát v jeho nové hře za 20 dolarů týdně.

Vin Diesel je známý svojí vymakanou postavou. Na svých svalech začal pracovat už jako teenager a v 17 letech se živil jako vyhazovač v newyorských klubech. Tehdy si také změnil jméno, aby byl víc cool. Nastoupil na Hunter College v New Yorku, kde ho tvůrčí psaní dovedlo k psaní scénářů. Po třech letech studia odešel do Hollywoodu kde se chtěl uchytit jako filmový herec.

O svých pokusech prosadit se ve filmové branži natočil krátký film Multi-Facial Ten se dostal na festival v Cannes, kde si ho všimli producenti, kteří mu poskytli 50 000 dolarů na natočení filmu Strays (česky Zbloudilci). Ten se promítal na Sundance Festivalu v roce 1997. Film Multi-Facial zaujal i režiséra Stevena Spielberga který ho obsadil do svého filmu Zachraňte vojína Ryana. Následovalo namluvení hlasu robota v pohádce Železný obr (jeho chraplák je nezaměnitelný) a další filmy.

Do povědomí diváků se ale zapsal hlavně jako Dominic Toretto ve filmové sérii Rychle a zběsile (Fast and Furious). Kromě hraní filmy i produkuje. Je zakladatelem společností One Race Films, Racetrack Records a Tigon Studios.

Osobní život

Jeho matkou je astroložka Delora Sinclair Vincent, svého biologického otce nikdy nepoznal. Má dvojče Paula. Z matčiny strany má anglicko-německo-skotské kořeny. Vyrůstal v New Yorku spolu s matkou a nevlastním otcem afroameričanem Irvingem H. Vincentem - manažerem divadla a učitelem, kterému za mnohé vděčí.

V roce 2001 chodil s herečkou Michelle Rodriguez která hrála v Rychle a zběsile jeho přítelkyni Letty. S přítelkyní Palomou Jiminez má tři děti: dcery Haniu Riley a Pauline a syna Vincenta Sinclaira. Pauline je pojmenovaná podle Vinova tragicky zesnulého kolegy z filmu Rychle a zběsile Paulu Valkerovi který zemřel při automobilové nehodě v roce 2013.

Články