Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Viktor Mihály Orbán je maďarský politik, předseda nejsilnější parlamentní strany Fidesz-MPS a od roku 2010 premiér Maďarska, kterým byl také v letech 1998 až 2002.

Narodil se 31. května 1963 v Székesfehérváru.

Kariéra

1977 se jeho rodina přestěhovala do místa jeho narození.

1981 zde absolvoval gymnázium, a to ve třídě se zaměřením na anglický jazyk. Ve stejném roce nastoupil povinnou dvouletou vojenskou službu, poté začal studovat práva v Budapešti (dokončil je 1987). Další dva roky pracoval na Ministerstvu zemědělství a výživy.

1989 obdržel stipendium od Soros Foundation, nadace amerického finančníka George Sorose v anglickém Oxfordu. V Británii ale vydržel jen necelé čtyři měsíce, protože po zhroucení východního bloku se vrátil do vlasti, aby úspěšně kandidoval na poslance v prvních svobodných volbách po pádu komunistického režimu.

Jeho politická dráha ovšem začala již v březnu 1988, kdy s dalšími mladými intelektuály a univerzitními studenty založil hnutí mladých demokratů Maďarskou občanskou unii - Fidesz. Ve svém projevu z června 1989 na slavnosti k rehabilitaci předsedy vlády v období maďarského povstání proti komunismu 1956, Imreho Nagye, se vyslovil pro uspořádání svobodných voleb a odchod sovětských vojsk z Maďarské lidové republiky. Za svá slova sklidil bouřlivý potlesk.

Zpočátku vystupoval jako liberál, ovšem po volbách 1994, kdy Fidesz získal jen 7 % hlasů, rozhodl o výrazné přeměně ideologie strany, spočívající v přechodu k národně-konzervativní orientaci. Od této chvíle (až dosud) vystupuje mnohem více jako nacionalista.

Před volbami 1998 tak např. požadoval ochranu maďarského jazyka a kultury. Vyhrál je a stal se maďarským premiérem. Pod jeho vedením vstoupila země 1999 do NATO a dostalo se o krůček blíže k přijetí do Evropské unie (vstup 2004).

Po celou dobu jeho tehdejší vlády se úspěšně rozvíjela ekonomika, snížila se nezaměstnanost a vzrostla spotřeba obyvatelstva. V lednu 2000 odstoupil z funkce předsedy své strany, která se po volbách 2002 přesunula do opozice a v ní zůstala osm let.

Parlamentní volby 2010 se pak pro Fidesz staly nejúspěšnějšími od jeho vzniku. Zvítězil se ziskem 263 mandátů, což odpovídalp 68,13 % hlasů. Získal tak dvoutřetinovou většinu nutnou ke změně ústavních zákonů. Měl tak otevřenou cestu nejen k reformám v hospodářství, ale také k dalekosáhlým změnám ve struktuře státního aparátu a jeho personálního obsazení.

Vítězství zopakoval i v letech 2014 a 2018. V březnu 2020, v souvislosti s globální pandemií covidu-19, získala jím vedená vláda prostřednictvím nového zákona časově neomezenou možnost vládnout pomocí dekretů. Ze strany opozice (i ze zahraničí) byl tento krok kritizován jako snaha o vymanění se z principů parlamentní demokracie. Někteří analytici mluvili přímo o úplném konci demokracie v Maďarsku a směřování k diktatuře pod jeho vedením, na této interpretaci ale nepanuje mezi politology shoda.

Osobní život

Jeho otec byl inženýr, matka logopedka. Má dva mladší bratry Győza a Árona.

Od 1986 je ženatý s právničkou Anikó Lévai (1963) a má s ní celkem pět dětí: Ráhel (1989), Gáspára (1992), Sáru (1994), Rózu (2000) a Flóru (2004).

Články