Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Vanda Janda, rodným jménem Vanda Ivica Jandová, je slovenská módní návrhářka, blogerka a modelka. Narodila se roku 1997.

Kariéra

S módním blogem začala ve dvanácti letech. S touto aktivitou se řadí mezi první na Slovensku a přestože s ní zaznamenala velký úspěch, po asi čtyřech letech ji ukončila. V té době se též věnovala modelingu který se pro ni ovšem posléze stal jen okrajovou záležitostí.

Pro studium Školy užitkového výtvarnictví Jozefa Vydry v Bratislavě se dle svých slov rozhodla. protože ji nebavilo kupovat konfekční věci. Tehdy svůj blog přeměnila na webovou stránku na níž začala prezentovat vlastní kolekce.

Poté se přihlásila do ateliéru módní tvorby na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze

Z českých designérů se pro ni stal největší inspirací Miro Sabo, u něhož byla na stáži a také Adam Kos. Ze zahraničních pak Američan Tom Ford jenž působil v módním domě Gucci nebo ruská návrhářka Ulyana Sergeenko.

Osobní život

Jejím přítelem se v roce 2017 stal o víc než dvacet let starší režisér Slávek Horák Dali se dohromady na MFF v Karlových Varech Ten jí splnil její přání zahrát si ve filmu obsazením do role jedné z milenek ve svém snímku Havel (2020).

Nemalou pozornost na sebe strhla v březnu 2019 na předávání Českých lvů kam přišla v obří růžové róbě, kterou si pro sebe navrhla. Nevešla se s ní do sedadla v hledišti, a navíc by za ní diváci nic neviděli, takže musela akci opustit.

Články