Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Americký herec Val Kilmer se narodil 31. prosince 1959 v Los Angeles v Kalifornii v USA.

Nejznámější filmy

Val Kilmer už během středoškolských studií na škole Chatsworth High vynikal v hraní, zpěvu i psaní. Psal scénáře k divadelním hrám, které i produkoval. V 18 letech se objevil na Broadwayi ve hře Slab Boy, spolu se Seanem Pennem a Kevinem Baconem Ve filmu pak debutoval bláznivou komedií Přísně tajné!. Prvním větším úspěchem v jeho filmové kariéře se stala dobrodružná fantasy režiséra Rona Howarda a producenta George Lucase Willow z roku 1988, kde si zahrál odvážného rytíře zachraňujícího krásnou princeznu. Tu hrála Joanne Whalleyová a Val Kilmer se do ní okamžitě zamiloval. Vzali se v roce 1989.

V roce 1991 exceloval v roli Jima Morrisona ve filmu Olivera Stonea The Doors. Val Kilmer byl odjakživa Morrisonovým velkým fanouškem a vtělil se do něj naprosto dokonale. Dokonce i autenticky nazpíval písně ve filmu Jeho hlas patří i k dalšímu fenoménu: V originálním znění totiž namluvil legendární auto KITTa 3000 ze seriálu Knight Rider - Legenda se vrací.

Po tomto mimořádném úspěchu se již začaly hrnout kvalitní nabídky, které vyvrcholily rolí Batmana ve třetím pokračování série o superhrdinovi - Batman navždy. Film zaznamenal nebývalý komerční úspěch. Další kvalitní roli odehrál Val Kilmer po boku Roberta de Nira a Al Pacina v dramatu Heat (česky Nelítostný souboj) z roku 1995. V tomtéž roce se po narození druhého syna a dlouhých soudních tahanicích rozvedl. Další filmy, ve kterých si zahrál už ale takový úspěch nezaznamenaly. Prožil krátký románek s Angelinou Jolie

V roce 2017 přiznal, že bojuje s rakovinou hrtanu. V létě roku 2019 se objevil v newyorských ulicích s voperovaným slavíkem poté, co musel podstoupit laryngektomii, neboli vynětí hrtanu.

Články