Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Český režisér a scenárista Václav Marhoul se narodil 30. ledna 1960 v Praze. Věnuje se také herectví, působil jako člen Divadla Sklep a divadelního uskupení Pražská pětka. Kromě toho je producent a podnikatel.

Nejznámější filmy

V polovině 80. let dokončil studium na pražské FAMU poté se stal asistentem produkce a později zástupcem vedoucího produkce ve Filmovém studiu Barrandov Jako produkční se podílel například na filmech Tomáše Vorla Kouř a Pražská pětka.

Na začátku 90. let stanul ve vedení Barrandova. Studio vedl 7 let, v roce 1997 založil společnost Silver Screen zaměřenou na produkci českých hraných filmů.

V roce 2003 natočil podle svého scénáře krimi komedii Mazaný Filip Dalšího úspěchu dosáhl v roce 2008 s válečným snímkem Tobruk, ke kterému rovněž vytvořil sám scénář. Jak za režii, tak za scénář byl nominován na Českého lva

V roce 2019 půjde do kin jeho nejnovější počin, drama z doby druhé světové války Nabarvené ptáče který natočil podle stejnojmenného románu. Ten jej zasáhl natolik, že se v polovině roku 2008, po dokončení celovečerního filmu Tobruk, rozhodl vyvinout veškeré své úsilí a um na to, aby získal práva k jeho zfilmování, což se nakonec podařilo.

Film Nabarvené ptáče byl zařazen do hlavní soutěže 76. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. „Přiznávám, že jsem v to nevěřil. Naděje, že by to mohlo vyjít, že by se Nabarvené ptáče dostalo právě do Benátek, tedy na jeden ze tří vůbec nejprestižnějších filmových festivalů na světě, mně přišla až pošetilá," uvedl režisér Václav Marhoul v tiskovém prohlášení.

Snímek Nabarvené ptáče získal při udělování Českých lvů za rok 2019 celkem 8 cen. Marhoul si odnesl Českého lva za režii, nejlepší film i v kategorii mimořádný počin v oblasti audiovize. V kategorii nejlepší scénář zůstalo jen u nominace.

Články