Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Václav Knop je český herec, režisér a dabér. Narodil se 6. října 1949 v Turnově.

Nejznámější filmy a seriály

Postřižiny (sladovník)
Svědek umírajícího času (římský císař Ferdinand II. Habsburský)
Nebojsa (čaroděj)
seriál Život na zámku (ředitel nemocnice)
seriál Hospoda (tělocvikář Břetislav Jonáš)
seriál Zdivočelá země (okresní tajemník KSČ)
Jak básníci neztrácejí naději (JUDr. Voříšek)
ředitel Pojišťovna štěstí (ředitel)
Obsluhoval jsem anglického krále (burzián)
Lidice (udavač)
Duch nad zlato (ceremoniář)
seriál Slunečná (MUDr. Zdeněk Vacek)

Kariéra

Vystudoval gymnázium a následně pražskou DAMU. Poté působil v Divadle Vítězslava Nezvala v Karlových Varech (1971–1975), Činoherním klubu v Ústí nad Labem (1975–1984) a Národním divadle (1984–1994).

Jeho nejvýznamnější rolí v dabingu byl major Frank Burns v americkém seriálu M*A*S*H, případně postava automechanika Lucase Bertoneho v české kultovní střílečce Mafia: The City of Lost Heaven.

Má i vlastní nakladatelství vydávající CD mluveného slova. Jeho hlas rovněž oznamuje (prostřednictvím počítačového informačního systému HIS-VOICE vyvinutého společnosti MikroVOX) na mnoha českých nádražích příjezdy a odjezdy vlaků.

V květnu 2013 se stal tváří obecně prospěšné společnosti Spokojený domov (poskytuje pečovatelskou službu a osobní asistenci v domácnostech seniorů a zdravotně postižených). 

Je i odborníkem na skotskou whisky, spolupracoval na knize o ní pojednávající.

Osobní život

Narodil se v učitelské rodině.

Jeho první manželkou byla televizní hlasatelka a herečka Kateřina Frýbová (1949). Vzali se ve dvaceti, jejich svazek se rozpadl po několika měsících. Utekla mu s režisérem pořadu Cvičíš, cvičím, cvičíme.

V Karlových Varech pojal roku 1973 za ženu lékařku, 1975 se jim narodila Hedvika. I s ní se však rozešel, rozhodla se totiž emigrovat do Austrálie a tehdy devítiletou dceru vzala s sebou. Ta následně vystudovala v Brisbane práva a ruštinu, dnes žije v Perthu.

Roku 2009 se oženil s o dvacet let mladší kosmetička Leonou (Knopovou), spolu mají syna Kryštofa. Netají se tím, že kromě ní má i milenky, což je mu z její strany tolerováno.

Články