Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Václav Jelínek byl 13 let československý špionen během období studené války, který pracoval v Londýně pod identitou Erwina van Haarlema.

Narodil se 23. srpna 1944 v Modřanech (dnes součást Prahy, tehdy Protektorát Čechy a Morava), zemřel v únoru 2022 v Praze.

Skutečný Erwin van Haarlem se narodil 22. srpna 1944 jako syn Johanny van Haarlem, ženy nizozemsko-židovského původu, již znásilnil Gregor Kulig, polský voják a nacista, s nímž se přátelila. Ještě před narozením Erwina padl ve válce, ten tak byl nabídnut k adopci v pražských Holešovicích.

Kariéra

Po povinné vojenské službě se stal seržantem, který pracoval pro Ministerstvo vnitra. Byl přijat do československé tajné policie Státní bezpečnost (StB) a povýšen do hodnosti poručíka. V červnu 1975 se přestěhoval do Londýna s pomocí nizozemského pasu, který nezákonně získal na van Haarlemovu identitu. Začal pracovat jako číšník v restauraci Hilton Hotel na Park Lane, odtud pro StB a KGB (sovětská tajná služba, 1986 jej dokonce vyznamenala) prováděl špionáž o Velké Británii a USA.

Když ho matka skutečného van Haarlema 1977 kontaktovala uvěřila, že je jejím synem. Bylo mu tedy nařízeno, aby tuto roli hrál. Pokračoval v ní do té míry, že navštívil jeho holandskou rodinu. O tom, že se nejedná o jejího skutečného potomka, se Johanna van Haarlem dozvěděla až po Jelínkově odsouzení v roce 1988. Dle vlastních slov se kvůli tomu se svým opravdovým synem nesmířila až do roku 1993.

Nakonec zásluhou finančních prostředků od StB koupil byt v severním Londýně a začal podnikat jako obchodník s uměním. Jeho poslední misí v pozici agenta byla účast na konferenci židovských obcí v New Yorku, kde jeho chování vzbudilo pozornost ochranky, která ihned zalarmovala americké i britské tajné služby.

Díky nim došlo 22. dubna 1988 k jeho zatčení. Soud pro špionáž s ním byl zahájen 6. února 1989. Porota rozsudek viny vyhlásila po pouhých 45 minutách jednání, 3. března 1989 byl odsouzen k desetiletému vězení v HM Parkhurst. 

Po neúspěšném pokusu o útěk, čtyřicetidenní hladovce a lobbingu českých diplomatů (především tehdejšího šéfa československé rozvědky generála Radovana Procházky, †2020) byl 5. dubna 1993 propuštěn a deportován do České republiky.

Až do konce života pobýval v Praze.

2006 o něm na nizozemské rozhlasové stanici VPRO vznikl dvoudílný program nazvaný HetSpoor Terug (Cesta zpět). Jeho vzpomínky, sepsané novinářem Jaroslavem Kmentou (1969), vyšly v češtině 2010 pod názvem Český špion Erwin van Haarlem.

Články