Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

V síti je dokumentární film o sexuálním obtěžování dětí a nezletilých na internetu.

  • Premiéra: 27.2.2020
  • - Scénář a režie: "Vít Klusák":https://www.extra.cz/tema/vit-klusak, "Barbora Chalupová":https://www.extra.cz/tema/barbora-chalupova

Herecké obsazení

Celovečerní dokumentární film V síti otevírá téma zneužívání dětí na internetu. Příběh filmu se netočí pouze u monitoru počítače, ale vede až k osobním schůzkám, na kterých se mladé herečky setkaly s virtuálními predátory v reálném světě. Vše pod dohledem ochranky a skrytých kamer. Během natáčení museli tvůrci několikrát komunikovat s policií. Vše bylo pod dohledem odborníků z oblasti psychologie, sexuologie a práva. Natáčení se účastnila také ředitelka Linky důvěry.

V roce 2017 oslovil režiséra Víta Klusáka (mimo jiné autora dokumentárního filmu Dělníci bulváru kde v hlavní roli figurovala redakce extra.cz jeden z telefonních operátorů, aby natočil virální video, které by upozornilo na strmě vzrůstající počet zneužitých dětí na českém internetu. Spolu s kolegyní Barborou Chalupovou se pustili do rešerší formou pokusu. Na serveru lidé.cz vytvořili falešný profil 12leté Týnušky a čekali, co se bude dít. Nevěřili vlastním očím. Během prvních 5 hodin oslovilo dívku 83 mužů. Bylo jim od 23 do 63 let. Většina se nezdržovala sladkými řečičkami a přešla rovnou k explicitním výzvám ke společné masturbaci pomocí videohovoru. V mailu přistálo i několik fotek ztopořených penisů a odkazy na pornoweby, včetně zoofilních videí. To byl impuls, který z původně zamyšleného krátkého virálního videa stvořil celovečerní nezávislý dokumentární film.

Pro natočení dokumentu si autoři najali herečky, které byly sice plnoleté, ale vypadaly velmi mladě. Na konkurz přišlo 23 slečen. 19 z nich zažilo něco podobného na vlastní kůži. Nakonec vybraly 3 z nich. Dvě musely po natáčení využít pomoci psychologa.

Natáčení probíhalo zejména v M3D Studiu, kde byly vytvořeny dětské pokojíčky pro tři plnoleté herečky, které působí velmi mladým dojmem, a mohly tak přesvědčivě komunikovat prostřednictvím webkamer a sociálních sítí s „predátory“. Filmový plac byl pod dohledem odborníků z oblasti psychologie, sexuologie i práva. Tvůrci také během natáčení několikrát komunikovali s policií.

Postprodukce a doprovodný program

Peníze na postprodukci a případný doprovodný program vybírali autoři projektu prostřednictvím crowdfundingové kampaně na serveru Hit Hit Vybrali více než trojnásobek požadované částky. Kampaň byla splněna na 354 %, přispělo na ni 4 576 lidí. Celkem se vybralo přes 3 miliony korun. Finance navíc tvůrcům umožní pořádat osvětové kampaně s preventivním programem na českých školách.

Ocenění

Při vyhlašování nominací Českého lva 2021 získal dokument V síti Cenu filmových fanoušků, kterou uděluje ČFTA ve spolupráci s CSFD.cz.

Články