Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

V sobotu 16. února 2019 zemřel v Lounech za podivných okolností malý Mareček. Chlapec by v březnu toho roku oslavil teprve třetí narozeniny, těch už se ale nedožil.

Případ utýraného Marečka

Případ šokoval celé Česko. Podle místních dítě utýral k smrti jeho otčím Josef Kuča přičemž matka Simona T. jen přihlížela, čemuž dal nakonec soud za pravdu.

Týrání bylo údajně hlášeno i sociálce. Josef Kuča s družkou měli týraného chlapečka schovávat před sociální pracovnicí, protože se obávali, že jim bude odebrán. Podle svědectví z okolí rodiny i širšího příbuzenstva malého Marečka otčím pálil cigaretami, mlátil ho hlava nehlava, trhal mu vlasy, kousal do něj, nutil ho klečet celé dny v pokoji a držet před sebou v rukou knížky... Chlapec už na týrání později nereagoval ani pláčem. Případ týrání dítěte s následkem smrti jako tento nemá v Česku obdoby.

Násilí se dle tvrzení obžaloby stupňovalo. V polovině února pak měl otčím uhodit dítě takovou silou a způsobem, že mu poškodil mozek a míchu. Záchranku nezavolal, místo toho dal batole pod studenou sprchu, uložil do postele a odebral se ke spánku. Mareček zemřel 16. února 2019 mezi třetí a pátou hodinou ranní.

Chlapečkova matka Simona před soudem popsala poslední den Marečkova života: "Fackoval ho ze strany na stranu. Když začal slinit a krvácet z pusy, odsával mu to brčkem. K tomu jsem mu podala vařečku, aby se dostal do jeho sevřené pusinky."

Soudní řízení

Za přihlížení fyzickému týrání hrozilo Marečkově matce maximálně 5 let odnětí svobody. Soudkyni se to ale zdálo málo Stejně jako veřejnosti. Proces se Simonou T. proběhl 15. února 2021 u Krajského soudu v Ústí nad Labem Spolu s ní stanul před soudem i Michal Holec, který byl jejím spolubydlícím a týrání měl, stejně jako ona, jen nečinně přihlížet.

Michal Holec se krátce po smrti chlapce začal na sociálních sítích vyjadřovat ke všemu, co se odehrálo. V té době pětadvacetiletý Holec spával s chlapcem v jednom pokoji. Podle obžaloby byl opakovaně přítomen fyzickému trestání dítěte a viděl jeho zranění. Holec dostal za nepřekažení trestného činu dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Trest je souhrnný, v mezidobí byl v Lounech odsouzen za krádež.

Jednadvacetiletá Simona T. zaslala před konáním hlavního líčení státnímu zástupci prohlášení, ve kterém uvedla, že souhlasí se všemi body obžaloby, cítí se být vina, svého jednání lituje. Přiznala, že v posledních týdnech života syna zanedbala jeho výchovu a péči a jako matka selhala. U soudu si vyslechla trest 8 a půl roku vězení

Otčíma Josefa Kuču poslal ústecký krajský soud v říjnu 2019 za utýrání malého chlapečka na 16 let za mříže Kučovi hrozilo až doživotí, případ byl ale překvalifikován z vraždy na ublížení na zdraví s následkem smrti a týrání svěřené osoby. Státní zástupce Vladimír Jan se okamžitě odvolal. Pro Josefa Kuču požadoval výjimečný trest.

Případ byl ve středu 24. června 2020 znovu otevřen u Vrchního soudu v Praze Soud se zabýval překvalifikováním skutkové podstaty činu a výší trestu. Kuča mohl dostat výjimečný trest odnětí svobody na doživotí.

Odvolací soud jednání Josefa Kuči překvalifikoval na vraždu a trest mu byl prodloužen o 6 let. Celkově tak dostal za vraždu batolete utýráním 22 let. Soud přihlédl k tomu, že obětí bylo batole i k tomu, že souzený jednal obzvlášť brutálním způsobem. Obhájce požadoval pro svého klienta mírnější trest, poukazoval na jeho nízký věk a dále pak na to, že spáchal trestný čin poprvé a spolupracoval při objasňování případu.

Smrt Josefa Kuči

Krátce na to, co Kuča odešel od Pražského vrchního soudu s dvaadvacetiletým trestem, zemřel. Za jeho rodiči přišla policie a předala jim oznámení o smrti syna Policie měla vyloučit cizí zavinění, ale jeho rodiče jsou přesvědčení o tom, že by si na život sám na sáhl. Spíše než o sebevraždu se podle nich jednalo o pomstu.

Matka Josefa Kuči poslala na sociálních sítích svému synovi poslední vzkaz do nebes a okamžitě se na ni snesla vlna nenávisti z řad veřejnosti Na sociální sítě napsala. "Už si mi odešel navždy."

Pomníček na Vinohradech

9 měsíců po Marečkově tragické smrti se lidé nezištně složili na pomníček, který je umístěn na pražských Vinohradech Připomíná nejen nebohého chlapečka, ale i ostatní utýrané nevinné děti, které zemřely násilnou smrtí.

Rozsudek vraha

V červenci 2020 se objevil rozsudek vraha, ve kterém je uvedeno, jakých hrůz se otčím na nebohém dítěti dopouštěl Spis detailně popisuje ukrutnosti, kterých se Kuča dopouštěl na bezbranném Marečkovi. Následující odstavce jsou pouze pro silné povahy.

"V nepravidelných intervalech opakovaně sprchoval nezletilého chlapce studenou vodou, opakovaně jej nutil klečet na kolenou, mít předpažené ruce a držet na nich tři až čtyři knížky po dobu delší než pěti minut, opakovaně jej pálil cigaretou, žehličkou a posazením na horkou plochu kamen, až třikrát týdně jej opakovaně bil silou nepřiměřenou jeho tělesné konstituci a věku," stojí mj. v rozsudku.

A výčet týrání, kterého se Kuča na Marečkovi dopouštěl, nebere konce: "Údery otevřenou dlaní různé intenzity po celém těle, včetně hlavy a obličeje, v jejichž důsledku v některých případech nezletilý poškozený padal na zem. Bil jej dřevěnou vařečkou přes hýždě a nohy, a to i v místech předchozích nezhojených a krvácejících poranění."

Články