Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci eXtra na Ukrajině Oktagon 54 Survivor 2024

Prima je česká komerční televizní stanice. Licenci na vysílání získala v roce 1992, k zahájení vysílání došlo v červnu 1993 podnázvem Premiéra TV v Praze a jejím okolí.

1994 se po TV Nova stala druhou celoplošnou českou soukromou televizí. Provozovatelem je FTV Prima, kterou vlastní GES Group patřící podnikateli Ivanu Zachovi (1964) sídlící v Praze, která zároveň spadá pod skupinu GES Group Holding sídlící v nizozemském Amsterdamu.

Generálním ředitelem je od 2014 Marek Singer.

Charakteristika

Prvním generálním ředitelem se stal JUDr. Jiří Mejstřík (1950). Její celostátní vysílání přišlo až po startu TV Nova, která si získala velký počet diváků a o Premiéru tak nebyl skoro žádný zájem.

Historie, změny názvů, pořady

V lednu 1997 přišly první zásadní změny. Stanice změnila název na Prima televize se sloganem Prima je prima!

Přišly také pochybnosti o tom, zda se jí Nova nechystá koupit, jelikož obě stanice nakupovaly pořady a prodávaly svůj reklamní čas prostřednictvím stejné externí společnosti. To však nebylo nikdy potvrzeno.

Nově nastoupená cesta začala postupně fungovat a stanice nabírala na sledovanosti, díky svým novým pořadům jako Prima jízda, Nikdo není dokonalý, Carusošou atd. Sledovanost postupně vzrostla z 15 % na 20 % a stanice začala mířit na svou cílovou skupinu, tedy rodinu.

Úspěch slavily i pořady jako Sauna, Další, prosím!, Mňam aneb Prima vařečka nebo Receptář prima nápadů. 2004 pak spustila svůj první vlastní televizní seriál Rodinná pouta.

2005 se součástí jejího loga stala oranžová kulička a podtitul ... a jste doma. V témže roce přivedla na televizní obrazovky fenomén reality show VyVolení, kterou spustila o týden dříve než konkurenční TV Nova tu svou s názvem Big Brother.

V následujících letech zaváděla nové projekty jako Chůva v akci či Trosečník. Program doplnil i nový pořad o hubnutí a stravě Jste to, co jíte. Do vysílání jsou rovněž zakomponovány zahraniční seriály Chirurgové, Zoufalé manželky apod. + nové soutěžní pořady Ber nebo neber, Jak se staví sen, případně Hádej, kdo jsem!

2008 představila nové 3D logo, spustila aktualizované webové stránky a začala postupně nabízet svoji nabídku programu na stránce Stream.cz. Představila první klasickou českou telenovelu Ošklivka Katka, od června nabídla také Mistrovství Evropy ve fotbale.

2009 se zaměřila na další várku nových pořadů mezi které patřily Nic než pravda, Nahá jsi krásná, Ano, šéfe! nebo Nepodceňuj blondýnky. V tomtéž roce představila svůj první odloučený kanál Prima Cool.

2010, ve spolupráci se slovenskou komerční televizí JOJ, spustila talentovou show Česko Slovensko má talent a další vlastní seriál Cesty domů.

2011 spustila další stanici Prima Love, k 1. lednu 2012 její vysílání nahradila stanice Prima Family.

V únoru 2013 byl spuštěn další tematický kanál Prima Zoom zaměřený na dokumentární témata. V srpnu téhož roku došlo k návratu původního názvu stanice Prima, stejně tak reality show VyVolení, kterou začala moderovat Tereza Pergnerová (1974).

2014 se, opět se stanicí JOJ, rozhodla využít licenci na vysílání pěvecké show The X Factor a v březnu uvedeného roku odstartoval první ročník soutěže Česko Slovenský X Factor. Spuštěny byly i seriály Vinaři, Svatby v Benátkách (na ně navazoval Přístav) či Všechny moje lásky.

2016 do vysílání zařadila první vlastní kriminální seriál V.I.P. vraždy a satirické Ohnivý kuře.

V dubnu 2019 byl oznámen vznik stanice CNN Prima News, která byla spuštěna v květnu 2020. V lednu 2020 začala vysílat seriál Slunečná, který poprvé porazil konkurenční Ordinaci v růžové zahradě 2 vysílanou na TV Nova.

V červnu 2021 začala vysílat nová stanice Prima Star, zaměřená na její původní tvorbu, v říjnu kanál Prima Show se zaměřením na reality show.

V únoru 2023 byla na webu stanice spuštěna streamovací služba Prima+, v základní variantě nabízející služby zdarma.

Zpravodajství

Aktuálně se její hlavní zpravodajská relace nazývá Zprávy FTV Prima, je vysílána od 1997, v průběhu let však několikrát změnila název i formát.

Její součástí jsou k roku 2023 tyto relace:

  • Hlavní zprávy (začátek vysílání 18.55 hodin)
  • Krimi zprávy (začátek vysílání 19.40 hodin)
  • Showtime (začátek vysílání 19.55 hodin)
  • Počasí (začátek vysílání 20.05 hodin)

Moderátoři hlavních zpráv (2023)

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu

Články