Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci válka na Ukrajině Survivor 2024

TV Nova je česká komerční televizní stanice sídlící v Praze-Barrandově. Vysílání zahájila 4. února 1994, stala se tak první českou soukromou celoplošnou televizní stanicí. Jejím zakladatelem a zároveň prvním generálním ředitelem byl Vladimír Železný (1945)

Provozovatelem je mediální společnost TV Nova, která patří Central European Media Enterprises(CME), kterou od roku 2020 vlastní firma PPF sídlící v Amsterdamu. Mj. vysílá nejsledovanější českou zpravodajskou relaci večerní Televizní noviny. Ty historicky první moderovali Stanislava Wanatowiczová Bartošová (1947) a Zbyněk Merunka (1950).

Od 2023 je jejím generálním ředitelem Daniel Grunt (1975).

Generální ředitelé

Založení a konflikty

Prvním filmem, který odvysílala, byla Obecná škola (1991).

Historie, změny názvů, pořady

Vztah mezi ní a Českou televizí (ČT) nebyl v počátcích nejlepší, jelikož se Železný v minulosti ucházel o post ředitele právě v ČT. Ve svých začátcích představila pořady, které jsou vysílány dodnes, například Televizní noviny či Sportovní noviny.

Dalšími byly například investigativní pořad Na vlastní oči, Snídaně s Novou, Sedmička, Občanské judo či Volejte řediteli, který uváděl přímo Železný. V programu se objevovaly i známé americké seriály jako M.A.S.H., Dallas, Tak jde čas, Pobřežní hlídka, Columbo, To je vražda, napsala, Dynastie, z českých potom Hospoda, Nováci nebo Policajti z předměstí.

Oblíbenými byly také Ptákoviny, Eso, Gumáci, Riskuj!, Chcete být milionářem?, Tele Tele nebo Zlatíčka.

Sledovanost se v prvních letech pohybovala kolem 60% podílu na divácích, později dokonce o 10 % víc, díky čemuž výrazně převyšovala ČT.

Éra pořadů Železného se nesla v zábavném, soutěžním či politickém stylu. V květnu 2003 byl odvolán a nahradil ho Petr Dvořák (1964).

V období 2003 až 2007 ​do ní přinesl přinesl formát reality show, konkrétně první pěveckou soutěž Česko hledá SuperStar, která odstartovala v únoru 2004. Na ni 2009 navázala mezinárodní verze Česko Slovenská SuperStar připravená ve spolupráci s TV Markíza.

Jedním z taháku měl být Big Brother, kterou spustila v reakci na českou verzi VyVolených připravovanou TV Prima. Kvůli ní musela zaplatit mnohé pokuty (viz níže) a jelikož ani sledovanost nebyla uspokojivá, nebyla další řada realizována, zatímco VyVolení byli zopakováni ještě třikrát.

2004 se po delší době opět přiklonila k tvorbě vlastních seriálů: vznikla Pojišťovna štěstí a Redakce. O rok později přišla s Ulicí + Ordinací v růžové zahradě. Tyto nejprve nebyly koncipovány jako nekonečné, po úspěchu jsou ale nové díly natáčeny dosud. Dalšími byly například On je žena! a Místo v životě.

Spuštěny byly například i projekty Víkend, Koření, Střepiny, 112 a další.

Od poloviny října 2007 začala vysílat zpravodajství v obrazovém formátu 16 : 9 a v rozlišení HDTV. Tento kompletní přechod u zpravodajství realizovala jako první televize v tuzemsku.

V prosinci 2007 bylo spuštěni vysílání jejího druhého kanálu Nova Cinema.

Již od začátku také vysílala galavečery udílení cen TýTý, Test národa, Česká Miss nebo Český slavík.

2008 nastoupily reality show Výměna manželek a X Factor. Velkou novinkou byl příchod sitcomu Comeback, dalším novým seriálem byla Kriminálka Anděl, premiéru měl také cyklus Soukromé pasti.

2009 byl ukončen hudební pořad Eso, který naposledy moderoval Leoš Mareš (1976). Téhož roku vyprodukovala společně s TV Markíza společnou mezinárodní verzi ČeskoSlovenská SuperStar + kriminální seriál Expozitura, za nímž stálo duo Josef Klíma (1951) a Janek Kroupa (1974).

2010 spustila úspěšný seriál Okresní přebor.

V únoru 2011 došlo k rozšíření zpravodajství a k Odpoledním a hlavním Televizním novinám se přidaly ještě Ranní, Polední a Noční Televizní noviny. Tato změna proběhla již za nového generálního ředitele Jana Andruška (1971)

2012 došlo k návratu publicistického pořadu Na vlastní oči, spuštěna byla pěvecká reality show Hlas Česko Slovenska. Seriálové portfolio bylo rozšířeno to o tituly Helena, Gympl s (r)učením omezeným nebo o počin z tanečního prostředí První krok. Dalším tahákem byla nová česko-slovenská kuchařská show MasterChef, přes léto uvedla novou reality show Farma.

V červenci se rozhodla spustit čtvrtý kanál pod názvem Fanda​, během prosince jako vánoční dárek pro diváky ten s názvem Smíchov, zaměřený na komediální seriály, filmy nebo starší zábavné pořady z archivu.

2013 se vrátila její stálice SuperStar, v rámci oslav 19. narozenin od února spustila Telku se zaměřím na archivní pořady.

Přes letní prázdniny přinesla nový seriál Doktoři z Počátků, v září odstartovala nový sitkom s Milanem Šteindlerem (1957) PanMáma.

Přesto generální ředitel Andruško rezignoval, a to v souvislosti s personálními změnami a zrušením mnoha pořadů (z ekonomických důvodů). Rovněž se spekulovalo o prodeji vysílacích práv na hokejový turnaj na zimních olympijských hrách v ruském Soči, která získala 2012, když přeplatila ČT. Ta je však nakonec přeci jen získala, výměnou dostala Nova možnost vysílat filmy a seriály typu Chalupáři.

V březnu 2014 bylo poprvé představeno nové studio, grafika, znělky a logo Televizních novin

2015 vystřídal premiérovou řadu Kriminálky Anděl nový Policie Modrava, který natočila po několikaleté odmlce po uvedení pilotního dílu.

V září byla spuštěna v pořadí již sedmá stanice Nova Sport 2.

2016 byl spuštěn program Nova International a odstartovány seriály Na vodě a Drazí sousedé + soutěžní show Co na to Češi. V březnu se vrátil legendární Chcete být milionářem? moderovaný Markem Vašutem (1960). V témže měsíci spustila novou zábavnou show Tvoje tvář má známý hlas, kterou moderoval Ondřej Sokol (1971).

U příležitosti 23. narozenin se rozhodla přejmenovat některé své kanály – v únoru se z kanálu Fanda stala Nova Action, ze Smíchovu Nova 2 a z Telky Nova Gold. Kromě stávajících pořadů připravila několik nových: krimi seriál Specialisté, případně dobrodružnou reality show Robinsonův ostrov. V říjnu byly do programu nasazeny krimi seriál Dáma a Král + reality show Mise nový domov s Terezou Pergnerovou (1974), která se svým týmem pracovala na zlepšení podmínek pro život vybraných rodin.

Novinkami 2018 byly pořad Utajený šéf, ve kterém se manažeři firem v převleku dostávalimezi své zaměstnance a zjišťovali jejich pracovní morálku, případně detektivní seriál Profesor T.

2019 navazoval seriál Kameňák na předchozí filmy z této série. 4. února (čtvrtstoletí od prvního vysílání) uspořádala velikou show v pražském Obecním domě, kterou moderovali Rey Koranteng (1974), Ondřej Sokol a Lucie Borhyová (1978).

2020 z důvodu pandemie covidu-19 byly plánované programové změny výrazně omezeny.

2021 bylo oznámeno, že jarní sezóna seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 bude poslední a tento tak po více než 15 letech skončí, později však bylo rozhodnutoo jeho podzimním pokračování na portálu VOYO. Novinkou byl seriál Anatomie života, od
července byl do vysílání zařazen seriál Co ste hasiči.

V září došlo k přejmenování kanálu Nova 2 na Nova Fun, většími změnami prošla také Nova Action. Rovněž spustila tři nové kanály – Nova Lady se zaměření na ženy a dosavadní dva sportovní doplnily Nova Sport 3 a Nova Sport 4. Mimo to došlo ke zprovoznění nového zpravodajského studia, ze kterého jsou kromě hlavních zpravodajských relací vysílány i další publicistické pořady. Studio včetně nové grafiky a znělek bylo poprvé představeno v září zmíněného roku.

2022 odstartoval seriál Odznak Vysočina, v červnu byla vysílána soutěž Lego Masters. Na platformě VOYO rozjela VOYO Originál projekty, například seriály Národní házená, Guru, Iveta a Jitřní záře. V srpnu oznámila definitivní přenos práv na pořádání ankety Český slavík, která je nyní organizována pouze pod její hlavičkou.

Zpravodajství

K roku 2023 jsou jeho součástí pořady:

  • Ranní Televizní noviny
  • Polední Televizní noviny
  • Odpolední Televizní noviny
  • Televizní noviny
  • Sportovní noviny
  • Střepiny
  • Víkend
  • Počasí
  • Doprava
  • Snídaně
  • Víkendová snídaně
  • Rychlé Televizní noviny

Aktuální moderátoři Televizních novin

Kritika

Český klub skeptiků Sisyfos udělil 2002 jejímu pořadu Věštírna anticenu bronzový Bludný balvan v kategorii družstev za „příkladné zvyšování sebevědomí“.

Za vysílání Big Brotheru mezi šestou ranní a dvaadvacátou hodinou večer jí udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání 2008 pokuty v celkové výši 43,3 milionu korun. Podle ní byly díly vysílané v tomto čase způsobilé ohrozit fyzický, psychický i morální vývoj dětí, protože byly charakteristické řadou manipulativních praktik, agresí, verbální vulgaritou, jednáním pod vlivem alkoholu + uměle a samoúčelně exponovanou sexualitou.

Sesterské kanály

Oficiální webové stránky

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální profil na Twitteru

Články