Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Českou pohádku Tři veteráni natočil v roce 1983 režisér Oldřich Lipský, jednalo se o jeho poslední dokončený film. Na scénáři spolupracoval Lipský se Zdeňkem Svěrákem, napsali jej na motivy pohádky Jana Wericha z knihy Fimfárum.

Obsazení: herci a postavy

Děj pohádky Tři veteráni

Hlavními hrdiny jsou tři vysloužilí vojáci – dělostřelec Pankrác, dragoun Bimbác a kuchař Servác, kteří se po skončení války potulují světem. Jsou bez peněz, a tak moc rádi přijmou kouzelné dary od dobrosrdečných skřítků. Dostanou od nich harfičky, která dokáže vyčarovat vojáky i sluhy, dále cylindr, který vykouzlí, na co si kdo vzpomene. Třetím darem od skřítků je měšec, který dává neomezené množství peněz.

Takto vybaveni se tři veteráni rozhodnou vydat do království Monte Albo, kde se Bimbác zakouká do neuvěřitelně krásné princezny Bosany. Ta je nejenom krásná, ale také nebezpečně proradná. Postupně vojáky o jejich dary připraví a vyžene je. Veteránům znovu pomůžou skřítkové, kteří je zavedou ke stromu s kouzelným ovocem, frňákovníku. Princezně po konzumaci plodů z tohoto stromu naroste dlouhý nos, který se dostane až za hranice království. Pomoci jí může pouze ovoce z druhého stromu...

Články