Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Československo-německá pohádka Tři oříšky pro Popelku (německy Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) byla natočena podle předlohy Boženy Němcové.

Obsazení: herci a postavy

Děj pohádky Tři oříšky pro Popelku

Děj vychází z klasické pohádky Popelka. Popelka je hodné děvče, které musí snášet ústrky své zlé macechy a nevlastní sestry. Popelce v dětství zemřela matka a její otec se rozhodl znovu oženit. Po jeho smrti zdědila statek jeho druhá žena. Popelka má od svého otce bílého koně Juráška. Dále jí dělá společnost pes Tajtrlík. Své poklady pečlivě schovává v malém špejchárku, kde je střeží moudrá sova Rozárka.

Její život se změní díky třem oříškům, které Popelka dostane od čeledníka Vincka. V jednom z oříšků Popelka nalezne lovecký komplet s kamizolou a klobouk s pérem. Z druhého oříšku vyklouznou krásné plesové šaty, ve kterých se vypraví na královský ples, na kterém si má princ vybrat nevěstu. Popelka prince okouzlí. Vyzve ji k tanci a snaží se odhalit její identitu, ale nedaří se mu to. Princezna prchá ze zámku, na schodech však ztratí střevíček. Princ střevíček nalezne a díky němu nakonec najde i svou Popelku. Z posledního oříšku se vyloupnou nádherné svatební šaty.

Zajímavosti

Pohádka se natáčela na Klatovsku, v lesích kolem Javorné u Čachrova, u vodního hradu Švihov, v barrandovském studiu a především pak u německého zámku Moritzburg. Na zámku Moritzburg se koná od roku 2009 výstava věnovaná tomuto snímku.

Pohádka Tři oříšky pro Popelku je populární nejen u nás, ale také v sousedním Německu. Každoročně bývá součástí vánočního televizního programu.

Hudbu k pohádce složil Karel Svoboda. Ústřední píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš nazpíval Karel Gott.

Články