Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Mudrci z Východu, tradičně nepřesně označovaní jako Tři králové, jsou postavy z Matoušova evangelia, které navštívily „krále židovského“ Ježíše Krista krátce po jeho narození v Betlémě a přinesly mu dary v podobě zlata, kadidla a myrhy. Až později vznikla tradice, že byli tři (dle množství darů) a jménovali se Kašpar, Melichar a Baltazar (tato jména měla odkazovat na jejich arabský, babylonský a perský původ), v Novém zákoně se tyto údaje nevyskytují.

Ve východním křesťanství je ovšem mudrců často více (dvanáct).

Právě perští hvězdopravci měli potvrzovat proroctví o narození krále ze čtvrté knihy Starého zákona (Numeri), na kterou se Matoušovo evangelium odvolává.

Charakteristika

Zmíněné dary měly mj. představovat veškerou hmotu, neboť zastupují všechna v té době známá skupenství. Jednotlivé postavy pak podle různých výkladů představují všechna období lidského života; na scénách jejich klanění je jeden z nich zobrazován jako mladík, druhý jako dospělý muž a poslední jako stařec.

V nejstarších řecky psaných textech Matoušova evangelia se uvádí, že z Východu přišli mágové, jež byli v pozdějších překladech Bible označeni za mudrce a nakonec z nich západní křesťanská tradice udělala krále. První zmínka o třech mudrcích pochází z počátku 3. století, označení králové se objevuje až v 6.století​.

V západní liturgické tradici je svátek Tří králů ztotožněn se slavností Zjevení Páně a církev jej slaví 6. ledna. Jde o dvanáctý den Vánoc a fakticky jím tyto svátky vrcholí a končí. Den upomíná na okamžik, kdy se Kristus zjevuje nejen izraelskému národu, ale i všem ostatním.

Historické souvislosti

V evangeliu podle Matouše se rovněž popisuje, jak se král Herodes (†4) zmíněných mudrců vyptával na hvězdu a poté je poslal do Betléma, aby mu následně oznámili, kde se v něm narozené dítě nachází. Cestu až k domu, kde dlel Ježíš, jim ukazovala hvězda. Zde se mu poklonili a předali dary. Pak na pokyn ze snu odcestovali a místo jeho pobytu králi Judeje neoznámili. Ten se proto rozlítil a jelikož se obával svého postavení po narození Mesiáše, nechal usmrtit všechny chlapce do věku dvou let. Josef však předtím na pokyn ve snu vzal Ježíše i manželku Marii a společně utekli do Egypta.

Ostatky

Tři králové nebyli nikdy oficiálně svatořečeni, avšak jsou uctíváni jako patroni poutníků a hříšníků. Jejich ostatky (dle legendy) nalezla svatá Helena (†330), která je přivezla do Konstantinopole a později byly jejím synem darovány milánskému biskupovi. Po dobytí italského Milána 1158 římským císařem Fridrichem Barbarossou (†1190) kolínský arcibiskup převezl tyto ostatky do Kolína nad Rýnem, kde je uložil do chrámového pokladu kostela sv. Petra, kde pro ně byl zhotoven relikviář ​dodnes se v něm nacházející.

Nápisy na dveřích

V katolických zemích se o svátku Zjevení Páně píše posvěcenou křídou na dveře domů a chlévů zkratka K † M † B † (nebo latinský ekvivalent C † M † B †, případně † C † M † B ) jako formule požehnání. Tři křížky symbolizují Nejsvětější Trojici, nejsou to tedy znaménka „plus“ mezi iniciálami.

Jde o zkratku latinského Christus mansionem benedicatKristus ať toto obydlí požehná.

Články