Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Clash of the Stars 8 Filmový festival Karlovy Vary 2024

Tomio Okamura je podnikatel a politik česko – japonského původu, který senarodil 4. července roku 1972 v Tokiu. Matka byla Češka pocházející z Moravy a otec Japonec. 

Dětství prožil střídavě v Čechách a Japonsku. Matka žila v Japonsku velmi osamělý život, což ji donutilo vrátit se se svými syny do Čech.

Krátce na to onemocněla a bratři museli nějakou dobu žít v dětském domově v Mašťově u Podbořan, kde docházelo k šikaně, z čehož měl Okamura přibližně do 22 let vadu řeči.

V Čechách vystudoval základní a střední chemickou průmyslovou školu a po maturitě se vrátil do Japonska, kde je velmi drahé školství a bez vysoké školy není šance najít lukrativní zaměstnání. Začal tedy pracovat jako popelář a poté jako prodavač v kině. Ve 21 letech odcestoval zpět do Prahy.

Později se v Japonsku oženil a z tříletého manželství má syna Ruye. Poté následovaly vztahy s mladšími partnerkami a v roce 2017 Okamura prohlásil, že není zadaný a bude se naplno věnovat politice i na úkor svého osobního života.

Od roku 1995 podniká v pohostinství, obchodu, překladatelství a především v cestovním ruchu. Za svůj život vydal několik knih a účinkoval jako investor v reality show České televize Den D. Je např. majitelem firmy Mebius, která se zabývá výukou cizích jazyků, jednatelem cestovní kanceláře Miki Travel Prague a spoluvlastník firmy Japa Foods, která se zabývá prodejem japonských potravin a módy.

Politická kariéra

Je propagátorem přímé demokracie. V roce 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie a po něm v roce 2015 hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2017 skončilo s 10, 64 % hlasů na čtvrtém místě.

Články