Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Tomáš Hanák je český herec, scenárista a moderátor. Narodil se 27. března 1957 v Kremnici (tehdejší Československo, dnes Slovensko).

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jako dítě hodně cestoval, s rodiči strávil dva roky na Kubě, kde jeho otec působil jako zástupce Podniku zahraničního obchodu při realizaci strojírenských zakázek. Od mládí se věnoval veslování a opakovaně — jako reprezentant ČSSR — vyjížděl i do nesocialistického zahraničí. V tomto sportu se stal opakovaně mistrem Československa.

Po maturitě na pražském Gymnáziu Budějovická v (1976) a neúspěšném pokusu o přijetí na DAMU začal studovat Vysokou školu ekonomickou obor Zahraniční obchod. Odtud ovšem byl, neoficiálně pro rozšiřování protisocialistických textů, vyloučen. Během následujícího života vystřídal řadu zaměstnání, byl např. i skladníkem dek a státním rybářem v pohraničí. Od roku 1977 působí v divadle Sklep jako herec i autor. Hrál v mnoha filmech i reklamách, účinkoval v řadě pořadů (zejména České televize

V poslední době se objevuje v projektu Na stojáka české stand-up comedy, který je ke zhlédnutí na kanále HBO Působí Tomáš i jako hudebník a sloupkař Lidových novin

Angažuje se v charitativním pořadu Pomozte dětem Je členem skautského hnutí, vede nadaci Řetěz lásky k dětem bojující proti vzestupu kouření u této věkové kategorie.

V průběhu prezidentské předvolební kampaně v roce 2012 vzbudil pozornost svými vystoupeními vyzývajícími Miloše Zemana a Jana Fischera k odstoupení z kandidatury. Po vítězství prvně jmenovaného neskrýval své znechucení.

Magazínem SPY byl dvakrát vyhlášen Nejvíce sexy mužem roku ČR.

Osobní život

Bydlí v Nižboru kde v zrekonstruovaném dřevěném železničním skladě provozuje stylovou hospodu. Je také členem rady obce.

Byl třikrát ženatý. S Janou Smrčkovou má dceru Rozálii (1989), Terezou Kučerovou (dcerou režisérky Věry Chytilové dceru Annu (1992). Od roku 1999 je jeho manželkou Bára Hanáková, s níž má syna Tomáše (2000).

Ke konci osmdesátých let 20. století se u něj — jak sám otevřeně přiznává — začaly projevovat problémy s alkoholem, které léčil ambulantně i ústavně, mj. v detoxikačním centru léčebny v Havlíčkově Brodě Léčba byla úspěšná a od roku 1994 abstinuje.

Články