Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Zápisník alkoholičky

Britský herec Tom Hardy se narodil 15. září 1977 v Londýně. Rodným jménem Edward Thomas Hardy, známý je také jako Thomas Hardy.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Před televizní kamerou debutoval v roce 2001, když dostal příležitost v minisérii HBO Bratrstvo neohrožených A nezůstalo jen u televizní produkce, ve stejném roce jej obsadil slavný režisér Ridley Scott do válečného velkofilmu Černý jestřáb sestřelen.

Po dokončení natáčení filmu Star Trek: Nemesis v roce 2002, ve kterém ztvárnil zápornou postavu Shinzona, nastoupil léčbu alkoholismu a závislosti na drogách. Léčba byla úspěšná a Hardy se na místo nezřízenému popíjení a braní drog vrhl do víru natáčení. V roce 2004 ztvárnil menší roli ve filmu Po krk v extázi. Za zmínku dále stojí snímek Stuart: Život pozpátku z roku 2007, ve kterém si zahrál po boku Benedicta Cumberbatche Hardy se v něm zazářil jako alkoholik, násilník a narkoman Stuart a za herecký výkon byl nominován na cenu BAFTA TV Awards. V roce 2011 získal cenu BAFTA pro vycházející hvězdu.

Výrazně o sobě dal vědět ve snímku Guye Ritchieho RocknRolla (2008), ve kterém si střihl hezouna Boba.

Je držitelem British Independent Film Awards. V roce 2009 získal tuto cenu za herecký výkon ve snímku Bronson, ve kterém ztvárnil vězně Charlese Bronsona a v roce 2015 za snímek Legendy zločinu

V roce 2015 byl nominovaný na Oscara za vedlejší roli ve filmu REVENANT Zmrtvýchvstání

Osobní život

Edward Thomas Hardy přišel na svět do umělecké rodiny. Jeho otec je spisovatel Edward John Hardy (známý jako Chips Hardy) byl spisovatel a jeho matka Elizabeth Ann Hardy umělkyně. Tom Hardy je jejich jediným potomkem.

Než se stal slavným hercem, prožíval drsné období dospívání. V mládí měl několikrát potyčku se zákonem, propadl alkoholu a měl problémy i s drogami. Se závislostí na kokainu dlouho bojoval, ale od roku 2003 je údajně čistý.

V roce 1999 si vzal za ženu Sarah Ward. Jejich manželství bylo o pět let později rozvedeno. Se svou bývalou přítelkyní Rachael Speed má syna. Narodil se 8. dubna 2008 a dostal jméno Louis Thomas Hardy.

V roce 2010 se zasnoubil s britskou herečkou Charlotte Riley, která je známá například z filmů Lekce neslušného chování a Emily Brontëová: Bouřlivé výšiny Právě ve druhém zmíněném si Hardy a Riley zahráli spolu. V červenci 2014 se konala jejich svatba a v říjnu 2015 se jim narodilo první dítě. Jejich další dítě přišlo na svět v prosinci 2018.

Články