Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Americký herec Tom Cruise, který se vlastním jménem jmenuje Thomas Cruise Mapother IV., se narodil 3. července 1962 ve městě Syracuse v New Yorku v USA.

Nejznámější filmy

V dětství se jeho rodině často stěhovala, jeho otec byl zaměstnancem firmy General Electrics a střídavě pracoval v různých amerických státech a kanadských provinciích. Tom Cruise, který pochází ze čtyř dětí (má tři sestry), navštěvoval celkem 8 různých základních škol. Stěhování skončilo, když mu byla 15 let a jeho matka se s jeho otcem rozvedla.

Kariéra

Cruise navštěvoval františkánský seminář a byl rozhodnutý, že se stane katolickým knězem. Později toto rozhodnutí přehodnotil a přiklonil se k herecké kariéře. V roce 1980 stanul na divadelních prknech, hrál v představení Guys and Dolls. Zkusil své štěstí v New Yorku, ale ze začátku jej všichni filmový režiséři odmítali, až na italského režiséra Franca Zeffirelliho, který 15. června 2019 ve věku 96 let zemřel. Zeffirelli se to rozhodl s Tomem Cruisem zkusit a nabídl mu roli Billyho ve svém snímku Nekonečná láska

První hlavní role přišla v roce 1983 s filmem Panictví po Americku Zlom v kariéře přišel díky roli stíhacího pilota Peta „Mavericka“ Mitchella ve snímku Top Gun (1986), po uvedení se stal divákům všeobecně známým a dostal se do hledáčku filmových agentů. V krátkém sledu následovalo velké množství filmů: Barva peněz, Koktejl či oscarový snímek Rain Man, dále pak Mladé pušky, Navždy a daleko, Firma, Mission: Impossible…

V 90. letech patřil mezi nejlépe placené hollywoodské herce. Za účinkování v Mission: Impossible II inkasoval 75 milionů dolarů. Interview s upírem si odnesl 15 milionů dolarů a za roli v dramatu Jerry Maquire získal 20 milionů dolarů.

Hrál také hlavní roli ve sci-fi Na hraně zítřka Ve dvou filmech hrál slavnou literární postavu Jacka Reachera. Jednalo se o snímky Jack Reacher: Poslední výstřel (2012) a Jack Reacher: Nevracej se (2016).

Největší popularitu mu přinesla postava agenta Ethana Hunta ze série Mission: Impossible. V roce 2018 bylo v kinech uvedeno už šesté pokračování Mission: Impossible – Fallout Práva na natáčení patří filmovému studiu Paramount Pictures, které chce natočit minimálně další dva filmy, které my měly jít do kin v letech 2021 a 2022.

Osobní život

Tom Cruise je celkem třikrát rozvedený. Jeho první manželkou byla v letech 1987 až 1990 americká herečka a producentka Mimi Rogers (Robin Schmidt z Dva a půl chlapa). Podruhé si řekl ANO se slavnou americko-australskou herečkou Nicole Kidman Svatba se konala 24. prosince 1990. Pár adoptoval dvě děti (Bella Kidman Cruise a Connor Antony Po deseti letech manželství se rozvedli, Kidman v té době byla těhotná, o dítě později přišla.

Poté následoval vztah s další herečkou Penelope Cruz se kterou se seznámil při natáčení filmu Vanilkové nebe. Byli spolu od roku 2011 do roku 2004.

Jeho třetí manželkou se však stala až jeho další láska, kterou byla americká herečka Katie Holmes (Dawsonův svět O ruku ji požádal v červnu 2005 na vrcholu Eiffelovy věže v Paříži, svatba se konala další rok na podzim na hradě poblíž Říma. To už spolu měli dceru Suri která se narodila 18. dubna 2006 v Los Angeles. V červnu 2012 podala Holmes žádost o rozvod.

Jeho život ovlivňuje skutečnost, že se hlásí k scientologické církvi do které vstoupil kvůli své první ženě a jeho třetí žena se s ním kvůli tomuto novodobému náboženství nechala rozvést.

Články