Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

To je vražda, napsala je americký televizní seriál, který se začal vysílat od roku 1984, jehož detektivní charakter je výjimečný svou lehkostí a humorem, a to hlavně díky hlavní protagonistce, sympatické slavné autorce detektivek, Jessice Fletcherové, která s úspěchem vyřeší nejednu vraždu.

 • Premiéra prvního dílu: 30. září 1984 na americké televizní stanici CBS
 • Tvůrci: Peter S. Fischer, Richard Levinson, William Link

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu To je vražda, napsala

Hlavní protagonistkou je spisovatelka Jessica Fletcherová, bývalá učitelka angličtiny, která se stane úspěšnou a slavnou spisovatelkou detektivních příběhů, pro něž jsou jí inspirací i skutečné kriminální případy, vraždy, které se jí daří vždy úspěšně vyřešit, ať už se stanou v pobřežním městečku Cabot Cove, které je jejím domovem, a kde jsou jejími blízkými přáteli Dr. Seth Hazlitt a šerif Amos Tupper, později šerif Mort Metzger, či se odehrají na cestách nebo při návštěvách jejích přátel.

Nominace a ocenění

Seriál byl několikrát nominován na cenu Zlatý glóbus v kategoriích Nejlepší televizní seriál – drama a Nejlepší ženský herecký výkon v seriálu – drama. Svou nominaci na vítězství v kategorii Nejlepší televizní seriál – drama proměnil v letech 1985 a 1986. Cenu v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v seriálu – drama vyhrála Angela Lansbury hned čtyřikrát, a to v letech 1985, 1987, 1990 a 1992.

Seriál získal i řadu nominací na cenu Primetime Emmy Awards, například v kategoriích Vynikající dramatický seriál a Vynikající kostýmy pro seriál. Druhou zmíněnou nominaci proměnil na vítězství kostýmní návrhář Alfred E. Lehman v roce 1986. Angela Lansbury byla rekordně nominována za každou sezónu, tedy celkem dvanáctkrát, avšak žádnou nominaci na vítězství neproměnila.

Hlavní postavy seriálu To je vražda, napsala a jejich charakteristika

 • Jessica Fletcherová
 • Jessica Fletcherová je velice inteligentní a svým šarmem a humorem okouzlující žena, která má mnoho přátel, se kterými se ráda setkává. Pomocí své bystrosti a důvtipu se jí daří s úspěchem vyřešit nejednu vraždu.

  • Dr. Seth Hazlitt
  • Sympatický a vtipný Dr. Seth Hazlitt je blízkým přítelem Jessicy Fletcherové. Se svou pomocí se rovněž podílí na vyšetřování případů. Je místním doktorem v Cabot Cove.

   • šerif Amos Tupper
   • Amos Tupper je místním šerifem v Cabot Cove, kterému s jeho případy často pomáhá Jessica Fletcherová, s níž jsou přáteli. Později odchází do důchodu.

    • šerif Mort Metzger
    • Mort Metzger se stává místním šerifem v Cabot Cove po šerifovi Amosu Tupperovi, kterému rovněž Jessica Fletcherová pomáhá s rozlousknutím mnoha případů a stávají se dobrými přáteli.

Články